Hradní kancléř Mynář na odměnách dostal tolik, co Čech s průměrnou mzdou vydělá za rok a půl

Hradní kancléř Vratislav Mynář je spolu s bývalým ředitelem podniku Lesy ČR Josefem Vojáčkem rekordmanem ve výši odměn za rok 2021.

i Zdroj fotografie: S vědomím Vratislava Mynáře / Facebook
                   

Vedení organizace, ať už soukromé nebo státní, je náročné a mělo by být také řádně oceněno. Proto jsou platy na vedoucích pozicích výrazně vyšší, a to i u státních úředníků. Jak informuje server TN, loňský hrubý příjem vedoucího kanceláře prezidenta republiky Vratislava Mynáře byl 1,95 milionu korun. To by ještě nemuselo být nic tak překvapivého ve srovnání s platy jiných vysokých státních úředníků.

Mynářovy skandály

Například šéf Kanceláře Poslanecké sněmovny má podle serveru TN roční hrubý příjem 1,68 milionu korun a vedoucí senátní kanceláře vydělává dokonce 2,14 milionu korun. Téměř půl milionu korun připadá na odměny. A právě odměny jsou tím, které jsou u hradního kancléře nadprůměrné. Podle údajů TN si Mynář loni na odměnách a náhradách přišel na 691 tisíc korun. Celkový roční příjem Zemanova kancléře tak činil 2,6 milionu korun.

Průměrný plat v Česku činil podle serveru Kurzy 37 839 korun. Čech s průměrným platem si tak vydělá výši ročních Mynářových odměn za 18 měsíců. Loni kancléř přivedl za prezidentem na jednotku intenzivní péče návštěvu, tehdejšího předsedu Sněmovny Radka Vondráčka, a to bez vědomí lékařů a bez roušky či respirátoru. Za tento prohřešek nakonec dostali pokutu 10 tísíc korun, jak informoval Deník. Poslední kauzou Mynáře je pak skartace tajných zpráv, o které Události 247 informovaly v minulém týdnu.

Zeman vyzval kontrolory ke krutosti

Více než svým pracovním výkonem je znám svými skandály také prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Ten patří ale k těm, kteří dostali v loňském roce z hradních úředníků nejmenší odměny. Celkem si na nich přišel na 238 tisíc korun. Roční hrubý plat ředitele tiskového odboru a tiskového mluvčího prezidenta republiky pak v roce 2021 činil 1,04 milionu korun. Pořád je to ale daleko od částek, na které si loni přišel dnes už bývalý ředitel státního podniku Lesy České republiky Josef Vojáček.

iZdroj fotografie: David Sedlecký / Creative Commons / CC BY-SA
Jiří Ovčáček

Na odměnách loni dostal téměř 5,5 milionu korun a jeho roční plat činil 3,1 milionu korun, píše server TN. Portál Hlídač státu v té souvislosti připomíná, že jde o osobu, která byla na konci roku z funkce odvolána pro manažerská pochybení. Bude tak zajímavé sledovat, jestli v tomto případu proběhne nějaká kontrola ze strany Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ). Právě po zástupcích kontrolních institucí požaduje prezident Miloš Zeman, aby byli „nepohodlní, krutí a nepříjemní“, píše server iDnes. Hlava státu to řekla ve svém projevu na Pražském hradě.

Diskuze Vstoupit do diskuze
143 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články
Popraskané špičky bot se dají zachránit. Díky žehličce budou opět jako nové
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Červená řepa podpoří zdraví srdce, jater, ledvin i střev
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
„Černooké děti“ jsou podle některých výsledkem křížení s mimozemšťany. Kamioňák chvíli po setkání s nimi zemřel
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Rychlost produkce hypersonických raket Kinžal je žalostně nízká, a ke všemu je americký Patriot „ztrapnil“, jak nejlépe mohl