Největší jaderná elektrárna v Evropě byla znovu ostřelována. Rusko a Ukrajina se obviňují z útoku vzájemně. Úroveň radiace zatím zůstává normální.
Jak informuje server Daily Mail, v blízkosti skladiště radioaktivního materiálu v jaderné elektrárně v Záporoží došlo v posledních dnech k pěti raketovým útokům. Rostou tak obavy, že může dojít k podobné katastrofě jako v roce 1986 v Černobylu. K poslednímu ostřelování došlo podle ukrajinské jaderné agentury Enerhoatom ve čtvrtek. V důsledku ruského zásahu poblíž jednoho z šesti reaktorů měl nastat požár trávy a došlo k poškození několika radiačních senzorů.
Kdo místo odstřeluje?
Nikdo na místě nebyl zraněn. Jak uvádí ČTK, pět střel dopadlo poblíž ředitelství elektrárny a úložiště odpadu, dalších pět u hasičské strážnice v blízkosti zařízení. Tamní úřady, do kterých dosadili své lidi Rusové, ale tvrdí, že elektrárnu ostřelovaly ukrajinské síly. „Jadernou elektrárnu ostřelují z raketometů a těžkých děl z pravého břehu Dněpru, z území Dněpropetrovské oblasti, kontrolovaného režimem Zelenského,“ cituje prohlášení člena správy Záporožské oblasti Vladimira Rogova ČTK.
Jadernou elektrárnu v Záporoží ovládají Rusové, nadále ale pracují v zařízení ukrajinští pracovníci. Jak píše web Daily Mail, Ukrajina obvinila Moskvu, že tam sídlí stovky vojáků a skladují zbraně. Kyjev upozorňuje především na možnou katastrofu, která může na místě nastat. Podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského může jít o největší havárii v dějinách.
Rusko jako velká hrozba
„Každý z vás zvažoval, jak postupovat, pokud Rusko použije taktické jaderné zbraně. Ale zvažte ještě jedno – Rusko může způsobit největší radiační havárii v dějinách na Záporožské jaderné elektrárně, jejíž faktické následky by mohly být ještě katastrofálnější než Černobyl. V podstatě by to bylo totéž jako nasazení jaderných zbraní Ruskem, ale bez jaderného útoku,“ prohlásila ukrajinská hlava státu ve videu určeném účastníkům čtvrteční dárcovské konference v Kodani. Na předcházení katastrofy v Záporoží upozornil také šéf OSN Antonio Guterres.
Vyzval proto obě strany k okamžitému zastavení vojenských aktivit v blízkosti elektrárny. Výzvu k demilitarizaci okolí největší evropské jaderné elektrárny podpořilo také americké ministerstvo zahraničí, jak dále píše web Daily Mail. Americká diplomacie také vyzvala Rusko, aby vrátilo kontrolu nad jadernou elektrárnou ukrajinské straně. Podle zástupce Záporožské administrativy Jevgenije Balitskije zůstává radiace na místě normální. Muž dosazený do funkce Moskvou obvinil Ukrajinu, že se snaží zničit úložiště jaderného odpadu.