Kvůli válce na Ukrajině skončilo v Evropě mírové období a napětí panuje i na mezinárodní úrovni. Kroky některých států obavy ještě zvyšují.
Web Onet informuje, že Severní Korea nadále pokračuje v testování raket. Chce tak dokázat své schopnosti doručit na vzdálené cíle konvenční nebo jaderné hlavice. V loňském roce dokonce místní komunistická vláda provedla rekordní počet testů a tento trend trvá i letos. Tento týden Pchjongjang odpálil mezikontinentální balistickou raketu, informuje web Seznam Zprávy. Střela, která dopadla do Japonského moře, si vysloužila řadu reakcí z okolních zemí. Například sousední Japonsko a Jižní Korea svolaly bezpečnostní rady, uvádí Seznam Zprávy.
Malá chyba může způsobit katastrofu
Podle informací Soulu byla severokorejská raketa ve vzduchu zhruba 70 minut. Během té doby vystoupala do výšky 6 tisíc kilometrů a uletěla zhruba tisíc kilometrů. Server Seznam Zprávy rovněž uvádí, že pokud by komunistický stát nevypálil raketu tak strmě nahoru, byla by schopná uletět i více než 15 tisíc kilometrů a zasáhnout by tak mohla i Spojené státy. Není proto překvapivé, že Washington krok KLDR tvrdě kritizoval. Uvedl, že takové jednání zbytečně zvyšuje napětí a může destabilizovat bezpečnostní situaci v regionu, dodávají Seznam Zprávy.
Pokud by raketa selhala, mohla by napáchat nepředstavitelné škody. Jak upozorňuje web Onet, Severní Korea odpaluje rakety blízko sousedních zemí a jakákoli chyba může mít za následek například smrt civilistů či jiné škody, které mohou vyvolat tvrdou reakci. V té souvislosti server Onet připomíná incident, při kterém loni ukrajinská protiletadlová střela omylem dopadla na polské území a zabila 2 lidi. Původně se předpokládalo, že za útokem stojí Rusko a NATO tehdy nebylo daleko od uplatnění článku 5, což by mohlo způsobit vypuknutí světového konfliktu.
USA by měly situaci uklidnit odchodem
Příliš odlišná situace v současnosti není ani na Korejském poloostrově. V oblasti navíc zvyšují napětí nejen severokorejské raketové testy. Spojené státy tento týden zahájily společné vojenské cvičení s Jižní Koreou, které je největší za poslední roky, uvádí web iDnes. Akci už tvrdě kritizoval Pchongjang, který cvičení označuje za přípravy na boje. I proto severokorejský vůdce Kim Čong-un nařídil své armádě, ať se intenzivně připravuje na „skutečnou válku“, píše iDnes. Zdá se tak, že stačí jeden špatný krok a svět by mohl čelit světové válce.
Naopak americká armáda prohlašuje, že cvičení má za úkol posílit „spolupráci obou armád v oblasti vzdušných, pozemních, námořních, vesmírných, kybernetických i speciálních operací a zlepšit taktiku, techniky a postupy“. V případě, že si ale KLDR toto počínání vyloží jinak, hrozí katastrofa nedozírných rozměrů. Web Onet píše, že uklidnění situace v regionu by mohlo přinést odstranění americké vojenské přítomnosti. KLDR by tak podle polského deníku měla méně důvodů pro své provokativní kroky.