Riziko 3. světové války opět stoupá: Američané vyslali na moři Číně varování

Válka na Ukrajině zůstává tématem číslo jedna. Znepokojivá je však také situace kolem Číny. Navíc nedávno došlo k varování, které nemusí zůstat bez odpovědi.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Web Express informuje o vojenském cvičení, které uskutečnily společně Spojené státy a Filipíny. Během něj došlo i k sestřelení válečné lodi, což mělo ukázat jejich společnou sílu. Možná se jedná o přípravu na třetí světovou válku. Právě kvůli ostrovnímu státu se v oblasti zvyšuje napětí. Čínská pobřežní stráž ale měla údajně i obtěžovat lodě z území kontrolovaného Filipínami, píše Express. V kontextu této informace není překvapivé, že akci sestřelení válečné lodě vedl filipínský prezident Ferdinand Marcos.

Zásah směřoval na vyřazenou americkou loď

Pochází z druhé světové války a filipínské námořnictvo ji odepsalo před dvěma lety. Mezi použitými zbraněmi při zásahu byly i mobilní raketomety HIMARS, které Washington poskytl Ukrajině ve válce s Ruskem, uvádí web Express. Během cvičení byla loď zasažena lodními děly, útoky helikoptér, ale také bombami ze stíhaček F-16 a F-35, popisuje web Express. Americká armáda tedy předvedla svou vojenskou sílu jako varování pro Čínu v plné parádě.

Manévrů s názvem Balikatan se v Jihočínském moři zúčastnilo na 17 600 vojáků z různých zemí, připomíná web Novinky. Nejvíce jich bylo z USA. Amerických vojáků se zapojilo do akce zhruba na 12 200, z Filipín 5 600 vojáků a z Austrálie 111 vojáků, zpřesňuje web The Guardian. Potopení 61 metrů dlouhé lodi bylo od začátku v plánu. Nikdo však neuvedl, že se mělo jednat o vzkaz pro Čínu, přestože je to zřejmé.

Mírnění možné eskalace

„Nikoho neprovokujeme, jenom cvičíme. Je to forma odstrašení, která slouží k odvrácení dalších stran od toho, aby nás napadaly,“ cituje filipínského plukovníka Michaela Logica web Novinky. Manévry přitom začaly velmi krátce po tom, co čínští vojáci a námořníci cvičili obklíčení Tchaj-wanu. Právě kvůli ostrovnímu státu může vypuknout třetí světová válka. Jak Události247 upozornily před pár dny, Peking dokonce testuje hypersonické rakety, které mohou být použité k přímému útoku na Tchaj-wan.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Čína se nechce svých zájmů na Tchaj-wanu za žádnou cenu vzdát

Problém tkví v tom, že Čína považuje ostrovní stát za svůj, ale Tchaj-wan se považuje za nezávislý stát. Oba regiony mají jiné politické systémy a kultury, což vyvolává dlouhodobé spory o území. Zapojení zahraničních mocností do konfliktu by mohlo vést k nebývalým následkům světového rozměru. USA dlouhodobě z tohoto hlediska provokují, když Tchaj-wan podporují. Loni například na ostrov zavítala tehdejší předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová. V reakci na to Čína zablokovala vzdušný prostor ostrova, jak Události247 psaly v srpnu.

Další konflikt na spadnutí?

Diskuze Vstoupit do diskuze
52 lidí právě čte
Ondřej Trčálek
Autor článku

Ondřej Trčálek

Baví mě čtenářům poskytovat fakta a dávat je do souvislostí. Působil jsem v rádiích Orion a Kiss Morava. Od roku 2005 jsem vyráběl reportáže pro několik televizí. Inspiraci hledám především v hudbě.

Zobrazit další články