Jeden špatný krok a svět bude čelit světové válce

Kvůli válce na Ukrajině skončilo v Evropě mírové období a napětí panuje i na mezinárodní úrovni. Kroky některých států obavy ještě zvyšují.

i Zdroj fotografie: SSG Christophe Paul / Creative Commons / CC BY
                   

Web Onet informuje, že Severní Korea nadále pokračuje v testování raket. Chce tak dokázat své schopnosti doručit na vzdálené cíle konvenční nebo jaderné hlavice. V loňském roce dokonce místní komunistická vláda provedla rekordní počet testů a tento trend trvá i letos. Tento týden Pchjongjang odpálil mezikontinentální balistickou raketu, informuje web Seznam Zprávy. Střela, která dopadla do Japonského moře, si vysloužila řadu reakcí z okolních zemí. Například sousední Japonsko a Jižní Korea svolaly bezpečnostní rady, uvádí Seznam Zprávy.

Malá chyba může způsobit katastrofu

Podle informací Soulu byla severokorejská raketa ve vzduchu zhruba 70 minut. Během té doby vystoupala do výšky 6 tisíc kilometrů a uletěla zhruba tisíc kilometrů. Server Seznam Zprávy rovněž uvádí, že pokud by komunistický stát nevypálil raketu tak strmě nahoru, byla by schopná uletět i více než 15 tisíc kilometrů a zasáhnout by tak mohla i Spojené státy. Není proto překvapivé, že Washington krok KLDR tvrdě kritizoval. Uvedl, že takové jednání zbytečně zvyšuje napětí a může destabilizovat bezpečnostní situaci v regionu, dodávají Seznam Zprávy.

iZdroj fotografie: The Presidential Press and Information Office / Creative Commons / CC BY
V čele Severní Koree stojí Kim Čong-un, který je znám jako velmi nevyzpytatelný

Pokud by raketa selhala, mohla by napáchat nepředstavitelné škody. Jak upozorňuje web Onet, Severní Korea odpaluje rakety blízko sousedních zemí a jakákoli chyba může mít za následek například smrt civilistů či jiné škody, které mohou vyvolat tvrdou reakci. V té souvislosti server Onet připomíná incident, při kterém loni ukrajinská protiletadlová střela omylem dopadla na polské území a zabila 2 lidi. Původně se předpokládalo, že za útokem stojí Rusko a NATO tehdy nebylo daleko od uplatnění článku 5, což by mohlo způsobit vypuknutí světového konfliktu.

USA by měly situaci uklidnit odchodem

Příliš odlišná situace v současnosti není ani na Korejském poloostrově. V oblasti navíc zvyšují napětí nejen severokorejské raketové testy. Spojené státy tento týden zahájily společné vojenské cvičení s Jižní Koreou, které je největší za poslední roky, uvádí web iDnes. Akci už tvrdě kritizoval Pchongjang, který cvičení označuje za přípravy na boje. I proto severokorejský vůdce Kim Čong-un nařídil své armádě, ať se intenzivně připravuje na „skutečnou válku“, píše iDnes. Zdá se tak, že stačí jeden špatný krok a svět by mohl čelit světové válce.

Naopak americká armáda prohlašuje, že cvičení má za úkol posílit „spolupráci obou armád v oblasti vzdušných, pozemních, námořních, vesmírných, kybernetických i speciálních operací a zlepšit taktiku, techniky a postupy“. V případě, že si ale KLDR toto počínání vyloží jinak, hrozí katastrofa nedozírných rozměrů. Web Onet píše, že uklidnění situace v regionu by mohlo přinést odstranění americké vojenské přítomnosti. KLDR by tak podle polského deníku měla méně důvodů pro své provokativní kroky.

Diskuze Vstoupit do diskuze
59 lidí právě čte
Ondřej Trčálek
Autor článku

Ondřej Trčálek

Baví mě čtenářům poskytovat fakta a dávat je do souvislostí. Působil jsem v rádiích Orion a Kiss Morava. Od roku 2005 jsem vyráběl reportáže pro několik televizí. Inspiraci hledám především v hudbě.

Zobrazit další články