Putinovy plány na roční výročí války: Vedení Ukrajiny očekává významný krok

Již za pár dní uplyne rok od vstupu ruské armády na ukrajinské území, čímž začal nejkrvavější konflikt v Evropě za několik posledních desetiletí.

i Zdroj fotografie: Presidential Executive Office of Russia / Creative Commons / CC BY
                   

Předpokládá se, že ruský prezident Vladimir Putin nenechá den prvního výročí války na Ukrajině bez povšimnutí. Jak píše web Fakt, šéf Kremlu zřejmě podnikne významné kroky, aby zastínil ukrajinskou připomínku tragického výročí. Putinovy způsoby rozhodně nebudou nijak mírumilovné. Podle ukrajinského ministra obrany Oleksije Reznikova bude chtít ruský prezident znovu podniknout velký útok. Odehrát se může i ofenziva na nových frontách se zapojením obrovského množství vojáků, uvádí web Fakt.

Ukrajina varuje před podceněním nepřítele

Podle Reznikova se nových bojů může účastnit až půl milionu Rusů. „Nesmíme polevit… Myslíme si, že vzhledem k tomu, že Rusové žijí v harmonii s různými symboly, mohli by zkusit něco kolem 24. února,“ cituje šéfa ukrajinské obrany server Fakt. Potvrzují to i náznaky z Kremlu. Podle ruského ministra zahraničních věcí Sergeje Lavrova je Moskva připravena upoutat pozornost všech. „Svět se bude dívat jen na nás,“ uvádí jeho slova server Fakt.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Podle Lavrova má svět zásadnímu zvratu v rusko-ukrajinském konfliktu jen přihlížet

Rusko by se například mohlo pokusit o úplné ovládnutí anektovaných oblastí, které ani po mnoha měsících bojů stále nemá pod kontrolu, píše web TN. Ruský prezident v říjnu na základě referend rozhodl o připojení Záporožské, Chersonské, Doněcké a Luhanské oblasti k Ruské federaci. Putinovi se však ani s odstupem doby nedaří okupovaná území zcela ovládnout. Ukrajina i Západ navíc označily takový krok za nelegální a referenda za falešná.

Pozornost světa si získáme my, říká Lavrov

Lavrov nicméně popírá, že by ofenziva v nejbližší době ze strany Moskvy měla přijít. „Naše diplomacie udělá všechno pro to, aby zajistila, že protiruské útoky plánované na konec února – jako by byly načasované na výročí speciální vojenské operace, se nezdaří. Západ na nich spolu s kyjevským režimem aktivně pracuje, ale dopadne to tak, že pozornost celého světa si svými kroky získáme my,“ cituje ruského šéfa diplomacie web New York Post. Ze strany Ruska může být takové prohlášení ale jen zástěrkou pro další kroky.

Sever TN také připomíná, že se na výročí ruské invaze očekává přelomový projev ruského prezidenta Putina. Oznámit v něm může například začátek další válečné fáze. „Nesmíme našeho nepřítele podceňovat. Oficiálně mobilizoval 300 tisíc vojáků, ale když je vidíme na hranicích, podle našich odhadů je jich mnohem víc,“ cituje server TN prohlášení ukrajinského ministra obrany Reznikova.

K ročnímu výročí invaze se pak chystá učinit důležité gesto také americký prezident Joe Biden. Spekuluje se o cestě do Evropy, čímž by vyjádřil podporu Kyjevu, uvádí web Eurozprávy. Jak Události247 informovaly minulý týden, ve hře je hlavně návštěva Polska.

Diskuze Vstoupit do diskuze
128 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články
Trvalo pár let, než mu „vyrostla první židle“. Geniální –⁠ přitom stačí k novému stromku přidělat formu a chvíli počkat
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Konec bolesti kloubů a svalů, z těla ji vypálí obyčejná hořčice
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Archeologové objevili nový tunel, který má být údajně vstupem do podsvětí
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
ASN4G jako atomová pěst Paříže: stealth hypersonická střela má uletět až 1 000 km rychlostí až Mach 8, je evropským průkopníkem