Odstávka plynovodu Nord Stream 1 donutila evropské lídry přemýšlet nad tím, jak by EU zvládla zimu bez dodávek plynu z Ruska. Možností je několik.
Jak píše server CNN Prima News, Evropská unie je donucena připravovat se na variantu, že plyn z Ruska přestane proudit. Evropská komise proto v součinnosti s ministry průmyslu či energetiky států sedmadvacítky pracuje na plánu, jak se s takovou možností vypořádat v nadcházející topné sezóně. Hlavním pilířem strategie má být naplnění zásobníků. Server CNN Prima News připomíná, že na unijní úrovni prošlo nařízení, podle kterého mají mít státy EU zásobníky před zimou plné alespoň z 80 procent.
Každá varianta má svá omezení
Země bez zásobníků si musí zarezervovat minimálně 15 procent své roční spotřeby v ostatních státech. Jak píše web Economist, aktuálně se v zásobnících EU nachází kolem 60 miliard kubíků plynu, což je zhruba 60 procent kapacity. To je ale jen 15 procent roční spotřeby všech států EU a takové množství vystačí na necelé dva měsíce. Další možností, se kterou je EU počítá, je proto zvýšení dovozu zkapalněného zemní plynu (LNG). Už v prvním čtvrtletí letošního roku došlo k meziročnímu nárůstu jeho importu do sedmadvacítky o 70 procent.
Jak upozorňuje CNN Prima News, celkem aktuálně do EU míří zhruba 30 procent celosvětového exportu LNG, což je o polovinu více než loni. I přesto zřejmě nebude zkapalněného zemního plynu tolik, aby plně nahradil plyn z Ruska. Pro představu: i kdyby EU odebrala veškerý zkapalněný plyn, který dováží USA, pokrylo by to ruský plny jen ze zhruba 80 procent. Navíc Spojené státy mají nyní omezenější možností dodávek LNG, protože jeden z největších terminálů v červnu zachvátil požár.
Nord Stream 1 znovu v provozu
Další možnosti, jak se vyrovnat s nedostatkem plynu z Ruska jsou tak více radikálnější. Firmy i domácnosti budou muset omezit svou spotřebu. Jak ale připomíná web CNN Prima News, k tomu už dochází přirozeně, v důsledku vysokých cen. Vysoké účty dopadnou na každého dříve nebo později. I přes všechny výše zmiňované možnosti ale může dojít k nejhoršímu, a proto se EU připravuje i na krizové scénáře. Ten počítá i s přídělovým systémem. Jak píše web Economist, pokud k tomu dojde, první na ráně budou průmyslové podniky.
Naopak omezení by se neměla dotknout nemocnic nebo domácností, které jsou chráněny. Navíc od čtvrtečního rána obavy z této varianty alespoň mírně opadly. Jak píše ČTK, potrubím plynovou Nord Stream 1 po pravidelné údržbě začal do EU opět prudit plyn z Ruska. Jak uvedl na sociální síti Twitter šéf německého regulátora sítových služeb Bundesnetzagentur Klaus Müller, zatím je plyn zhruba na 30 procentech kapacity potrubí. Plné obnovení má podle společnosti Nord Stream AG, která je provozovatelem plynovodu, trvat několik hodin.