Několik zemí odmítlo operovat tříletého chlapce s nemocným srdcem. Jeho rodiče jsou totiž neočkovaní

Batole z Kypru nedostalo lékařskou pomoc ve specializovaných nemocnicích ve třech zemích. Operovat ho odmítli v Německu, v Izraeli i ve Velké Británii.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Tříletý chlapec trpí vzácným srdečním onemocněním a potřeboval pomoc specializované nemocnice, která na Kypru není. Tamní Ministerstvo zdravotnictví proto zařídilo letecký transport dítěte do Německa. K převozu tříletého chlapce do frankfurtské nemocnice ale nedošlo. Německé úřady den před plánovaným odletem vše zrušili. Důvodem odmítnutí byl fakt, že rodiče dítěte nejsou očkovaní proti onemocnění covid-19.

Záchrana přišla z Řecka

Kypr proto navrhl, že bude batole do země doprovázet místo rodičů někdo jiný. Ani tuto možnost ale německá nemocnice neakceptovala. Kyperské úřady se proto o pomoc obrátily na specializované nemocnice v Izraeli a ve Velké Británii. Ani zdravotní instituce v těchto zemích ale chlapce operovat nechtěly. Zákrok odmítly provést ze stejného důvodu. Tedy, že rodiče dítěte nejsou očkovaní.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Batole na JIP

Jak informuje server CNN Prima NEWS chlapec se přes všechny komplikace ale nakonec pomoci dočkal. Operaci podstoupil v řeckých Aténách. Kvůli odmítnutím ze strany nemocnic se zároveň rozhodli rodiče dítěte naočkovat. Vakcína jim byla aplikována 27. ledna. Pokud by ale chtěli nechat operovat dítě v Německu, v Izraeli nebo Velké Británii, museli by vyčkat dalších šest týdnů, než bude proces očkování dokončen. To ale nepřipadalo v úvahu, protože tříletý chlapec potřeboval operaci okamžitě.

Nejde o jediný případ

Otec dítěte Alexej Matvejev podle svých slov nevěděl, že musí být naočkovaný, aby jeho dítě v Německu operovali. „Kdybych to věděl, tak se naočkuji. Jsem ale zdravý a vakcínu jsem proto nechtěl,“ cituje ruského občana žijícího na Kypru server Echo24. Německé Ministerstvo zdravotnictví k případu uvedlo, že v zemi neexistuje pravidlo, které by nemocnicím nařizovalo neošetřit neočkované pacienty. Každá zdravotní instituce ale může mít své vlastní omezení.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Nemocniční personál

Kvůli absenci očkování byla otci dvou dětí odmítnuta v Bostonu transplantace srdce. Nemocnice ve svém prohlášení uvedla: „že musí udělat vše, co je v jejich silách, aby pacient, kterému bude orgán transplantován, měl co největší šanci na přežití“. Transplantace ledviny je ze stejného důvodu odpírána také muži ze Severní Karolíny. Všechny tyto případy vedou k zamyšlení, jestli lékaři mají právo odmítnout ošetření pacienta jen kvůli tomu, že není očkovaný. Etická otázka vyvstává o to víc u případů dětí, jejichž rodiče odmítají vakcínu.

Diskuze Vstoupit do diskuze
119 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články