V poslední době se s kauzami kolem některých potravin roztrhl pytel. Odhalena byla plesnivá bageta, nebezpečné oregano či závadné tvarůžky.
Web Praha IN připomíná, že Olomoucké tvarůžky od loštické společnosti A.W. byly z pultů staženy v polovině dubna. Důvod byl nemilý. Ve specialitě z Hanácka totiž byla objevena plíseň. „Z preventivních důvodů stahujeme z prodeje výrobek A. W. TVARŮŽKY VELKÉ 167 G. Ve výrobku se mohou vyskytovat kolonie plísní. Při stahování z prodeje a následných krocích spolupracujeme se SZPI. Zákazníkům, kteří uvedené balení zakoupili, doporučujeme zakoupený výrobek nekonzumovat,“ varoval obchodní řetězec BILLA. Do prodeje se navíc jen tak nevrátí.
Na problém upozornily i další supermarkety
„Na základě řádně uplatněné reklamace Vám bude ihned vrácena kupní cena výrobku,“ uvedl například obchodní řetězec Tesco. Celá záležitost je nepříjemná nejen pro zákazníky, kteří si tvarůžky s možnou plísní koupili. Velmi špatně celou situaci nese také výrobce. „Jsme z toho nešťastní, protože jsme expedovali všechno na základě uvolnění od divize jakosti. Než to došlo ke spotřebitelům, tak tam ty plísně někde objevili. Výrazně to pocítíme,“ uvedl pro web Praha IN tiskový mluvčí společnosti A.W. Vladimír Kovář.
Firma přišla také o nemalé peníze. Podle mluvčího jsou ztráty v řádech milionů. Nejde přitom jen o peníze, které společnost ztratila na tržbách. Nemalé finanční prostředky stála také likvidace zkažených tvarůžků. Přesto se jedná o celkem logické riziko u takového podnikání, což si výrobce uvědomuje. „U tvarůžků je problém, že nesmí být ošetřovány, protože bychom tím zastavili proces zrání. Je to takový boj. Na jedné straně si pěstujeme kvasinky, bakterie a na druhé straně vytváříme podhoubí pro ty plísně,“ vysvětlil pro web Praha IN Kovář.
Návrat do prodejen je zatím nejistý
Podle mluvčího společnosti se čeká na dobu, kdy další várka sýrů dozraje. Je tak pravděpodobné, že olomoucké tvarůžky od firmy A.W. budou v prodeji v plném rozsahu až za několik týdnů. Tvarůžky však nejsou zdaleka jedinou kauzou, která se v poslední době odhalila. Jak Události247 psaly dubnu, v Albertu se například objevila bageta, na které byla plíseň. V květnu pak Státní zemědělská a potravinářská inspekce zjistila závadné balení koření oregano. Jeho konzumace dokonce mohla poškodit játra, jak Události247 upozornily.
🍗 Mražená kuřecí křídla z Hrušky zapáchala po kažení, zjistila Potravinářská inspekce (#SZPI)
Jeví-li potravina známky kažení, nelze ji považovat za bezpečnou pro lidské zdraví.
➡️ Více informací o zjištění včetně kompletní fotodokumentace:https://t.co/eBtP6kjLSX pic.twitter.com/coppsL8xkj— Potraviny na pranýři (@NaPranyri) June 2, 2023
Na závadné potraviny pravidelně inspektoři Státní potravinářské a zemědělské inspekce upozorňují na webu Potraviny na pranýři. Mimo produktů, u kterých byl zaznamenán nějaký problém, je možné na stránkách najít také provozovny, ať už restaurace či obchody, které nevyhovují předpisům. Často jde například o výskyt trusu hlodavců ve skladech. Výjimkou ale není ani nedodržování jiných hygienických standardů.