Brutálně levné potraviny hned ve 2 známých obchodních řetězcích: Nabídka platí od prosince 2023. Kdo dřív přijde, ten dřív bere

Češi si od ledna opět sáhnou hlouběji do kapsy. Podraží nejen energie, ale také potraviny, a to paradoxně i když klesne DPH.

i Zdroj fotografie: Daniel Procházka pro Události247
                   

Ministra zemědělství Marka Výborného o zdražení informovali zástupci obchodních řetězců. Prezident svazu Tomáš Prouza uvedl, že dodavatelé potravin už obchodníkům oznámili, že budou zvedat ceny o 5 až 10 procent. Potraviny budou od 1. ledna v nové sjednocené sazbě DPH 12 procent. Nyní jsou v první snížené sazbě 15 procent, připomíná web Hospodářské noviny.

Potraviny ve slevě

Potraviny v Česku za poslední rok zdražily skutečně hodně. Události247 například psaly o tom, že výrazně stoupne cena tolik oblíbeného vepřového masa. Ještě loni v říjnu jsme kupovali kilo vepřové kýty v průměru za 132 korun, letos v květnu už to bylo za 151 korun. V říjnu se meziměsíční růst, který celkově dosáhl jen 0,1 procenta, podepsal na vejcích, která zdražila skoro o 11 procent, jak jsme na Událostech247 informovali. Zhruba o 5 procent se pak zvýšily ceny u mléka nebo másla.

V Česku brzy astronomicky zdraží klíčové potraviny. Vy jste si ještě neudělali zásoby? Moc času vám už nezbývá

Řešením může být to, že si lidé například maso nakoupí do mrazáku do zásoby, aby pak nemuseli nakupovat za vysoké ceny. Na danou situaci už zareagovaly dva velké obchodní řetězce v Česku, a to Tesco a Penny. „Zákaznicí jsou pro nás vždy na první místě, našim dlouhodobým cílem je pomáhat jim maximálně ušetřit. Nečekáme na leden, kdy začne platit nižší DPH na potraviny a u 100 vybraných potravin snižujeme ceny,“ cituje web Kupi produktového ředitele Tesco pro Českou republiku Pavola Halasze.

Kojenecká voda rekordně podraží

Penny se rozhodlo promítnout do cen pro své zákazníky snížení DPH na potraviny z 15 procent na 12 už od 1. prosince. Řetězec to oznámil na svém webu. Zákazníci díky tomu už nyní potraviny, kterých se změna DPH týká, nakoupí levněji.„Slevu dostanou všichni držitelé všech typů Penny karet, kteří předloží speciální kupón. Ten najdou v našich letácích, na našich sociálních sítích, na našem webu nebo v aplikaci Penny,“ vysvětlil vedoucí strategického marketingu Penny Vít Vojtěch. Například minerálka vyjde levněji až o 5 korun, Plzeň dokonce o 8 korun.

iZdroj fotografie: Martin Strachoň / Creative Commons / CC-BY-SA
Nejenom v Penny, ale i v Tescu se dají už teď nakoupit potraviny za zvýhodněné ceny

Podle mě je to pěkné gesto, i když je to tedy podmíněno registrací a věrnostní kartičkou. Ale v mobilu jich už mám tolik, že ta jedna navíc se ztratí,“ řekla Událostem247 paní Elena z Mikulova. Od 1. ledna se do základní 21procentní sazby přesune například točené pivo a balené nealkoholické nápoje. Včetně minerální a kojenecké vody, takže i za to si zákazníci citelně připlatí. „Nechápu, proč mám platit tolik peněz za tak základní věc, jako je kojenecká voda. To je nehoráznost,“ uvedla pro Události247 maminka na mateřské Jana. 

Půjdete si nakoupit potraviny za zvýhodněné ceny? Napište nám to do komentářů dole pod článkem

Diskuze Vstoupit do diskuze
124 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články