Opičí neštovice se blíží Česku. První případ už hlásí sousední Rakousko. Belgie zavádí kvůli nákaze karanténu

V Belgii se musí nově každý po pozitivním testu na opičí neštovice izolovat na 21 dní. Nákazu vzácnou nemocí potvrdilo už 14 zemí světa.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Jak píše server Daily Mail, Belgie je prvním státem, který zavádí proti opičím neštovicím povinnou třítýdenní karanténu. V zemi už byly potvrzeny tři případy nákazy, všechny jsou spojeny s festivalem v městě Antverpy. Na pozoru je také Velká Británie, která podle lékařů čelí „významnému“ nárůstu infekcí, jak píše Daily Mail. Podle tamního ministra zdravotnictví Sajida Javida bylo pozitivně testováno v Británii na opičí neštovice už 20 lidí. Mezi nimi je i dítě, které leží v kritickém stavu v londýnské nemocnici, píše dále server Daily Mail.

Další země čelí infekci

Lékařka Susan Hopkinsonová zároveň varovala, že nemoc se v zemi šíří komunitně. Dá se tak očekávat, že v následujících dnech potvrzené případy nadále porostu. A to nejen na britských ostrovech. Jak informuje server Novinky, opičí neštovice laboratoře potvrdily už v jedenácti zemích Evropy. V neděli se infekce objevila také v rakouské Vídni. Novinky zároveň připomínají, že první případ v Evropě lékaři zaznamenali 7. května ve Spojeném království.

Od té doby se nákaza rozšířila do Belgie, Nizozemska, Švédska, Německa, Rakouska, Švýcarska, Itálie, Španělska, Portugalska a Francie. Případy hlasí také hygienické stanice ze Spojených států, Kanady, Izraele a Austrálie. Je tak otázkou času, kdy se nemoc rozšíří do celého světa. Podezření už bylo také v Česku. Nakonec byl ale výsledek testu, provedený na infekční klinice pražské Fakultní nemocnice Bulovka, negativní, píše server TN.

Způsoby přenosu

Dosud se přitom jednalo o vzácné onemocnění obvykle se vyskytující jen v afrických zemích. Podle odborníků k přenosu z člověka na člověka dochází hlavně prostřednictvím kapének. Na rozdíl od šíření onemocnění covid-19 je u této nemoci nutný dlouhodobý kontakt. Mezi jiné způsoby přenosu patří také přímý kontakt s tělními tekutinami nebo infekčními lézemi, připomíná server Novinky.

Nakazit se ale může člověk také nepřímým kontaktem s materiálem lézí, jde například o kontakt s kontaminovaným oblečením nebo prádlem. Onemocnění má většinou mírný průběh a léčení si vyžaduje pár týdnů. Mezi příznaky patří výrazná hrbolatá vyrážka, horečka, bolesti svalů a hlavy. Na rozdíl od pravých neštovic je u těch opičích nižší úmrtnost. Podle WHO se jedná o 3 až 6 procent, píše TN. Nejvíce ohroženou skupinou jsou děti.

Diskuze Vstoupit do diskuze
129 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články