Platba kartou až od určité částky. Pokud zákazník bude pod limitem, nemůže nakoupit

Mnoho lidí už u sebe nenosí téměř žádnou hotovost, protože spoléhá na možnost platby kartou. U některých obchodníků to přesto dál není možné.

i Zdroj fotografie: European Commission/ Creative Commons / CC BY
                   

I když je platba kartou pohodlnější, web Peníze upozorňuje, že povinnost umožnit bezhotovostní platby žádný zákon obchodníkům nenařizuje. Závisí proto na každém prodejci, jaké možnosti platby kupujícím nabídne. Zákon o platebním styku zároveň nijak neupravuje ani stanovení minimální částky pro přijetí platby kartou. Situace, kdy obchodník podmiňuje možnost platby kartou určitou částkou, proto není nijak v rozporu s platnou legislativou, což pro web Peníze potvrdilo i ministerstvo financí.

Nakupující se v obchodech mohou setkat s omezeními

Zatímco někdy prodávající podmiňují platbu kartou minimální částkou 20 korun, jinde mohou lidé platit kartou třeba až od částky 100 korun. Pokud je zákazník pod limitem, nemůže si v daném obchodě bez hotovosti nakoupit. Zákon tím ale prodejci neporušují. Ministerstvo financí upozorňuje pouze na to, že zákazník o takovém postupu musí být předem „řádně vyrozuměn“. Často je proto u platebního terminálu k vidění uvedení takové podmínky.

iZákon obchodníkům výslovně nezakazuje zvýhodnit platbu v hotovosti, například ve formě slevy

Ačkoli v zákoně tedy rozpor nenajdeme, podmiňování platby kartou až od určité výše přesto není v pořádku, píše web Peníze. Podmínky Komerční banky, České spořitelny či společnosti poskytující platební brány a terminály Comgate stanovují, že obchodník se zavazuje přijímat karty bez omezení výše částky transakce, uvádí web Peníze. Pokud se tedy provozovatel terminálu dozví o porušení, může obchodníkovi uložit pokutu.

Například společnost Comgate na svých stránkách upozorňuje, že třeba Mastercard přímo na webu informuje, že „jestliže má obchodník na svém obchodním místě jasné označení ukazující na přijímání platebních karet a toto označení není přeškrtnuté z důvodu dočasného nepřijímání karet, musí akceptovat platební kartu, jejíž logo (značka) se shoduje s označením na daném obchodním místě. Výše placené částky v tomto případě nehraje roli“.

Prodejci nechtějí platit poplatky bankám

Tento důvod uvádí i ti, kteří zavedení bezhotovostní platby odmítají úplně. Web ČT24 píše, že výše poplatku z každé proběhlé transakce může u malých obchodníků tvořit až 5 procent z ceny nákupu. „Může to být tím, že mají špatně nastavenou politiku se svou bankou,“ uvedla pro ČT24 odborná asistentka z Ekonomicko-správní fakulty Masarykovy univerzity Dagmar Vágnerová Linnertová.

Ti, kteří odmítají platební terminály, mohu být donuceni k zavedení bezhotovostních plateb také kvůli odlivu zákazníků. Češi milují bezhotovostní placení a to nejen kartou, ale také mobilem či chytrými hodinkami. Raději hotově platí jen každý desátý Čech, píše web Novinky. Podle Sdružení pro bankovní karty čeští obyvatelé loni zaplatili kartou více než 1,5 bilionu korun, což je oproti roku 2021 nárůst o 300 miliard, uvádí ČT24.

Diskuze Vstoupit do diskuze
107 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články