Volají lidem a vydávají se za policisty a bankéře. Nový podvod cílí hlavně na seniory

Varování policie, médií ani bank není dostatečné. Stále mnoho lidí neprohlédne finty podvodníků. S důvěrou jim odevzdávají své úspory. Někdy jde o miliony.

i Zdroj fotografie: abcMedia
                   

Web Novinky upozorňuje na podvodníky, kteří se vydávají za bankéře či policisty. Scénář takového triku je obvykle podobný. Poškozeného nejprve kontaktuje údajný pracovník banky, který oznámí, že si někdo na dotyčného vzal úvěr. Informaci má následně potvrdit i údajný policista, který také kontaktuje poškozeného a upozorní na další telefonát ze strany bezpečnostního pracovníka banky, který má v celé záležitosti pomoci. Na podobné případy podvodů upozornily Události247 loni v říjnu.

Podvodníci napodobí jakékoli telefonní číslo

Poškozený proto jednoduše uvěří tomu, že ho opravdu kontaktují úřady. Přesto je možné tento druh podvodu odhalit, a to hlavně v momentu, kdy údajný bezpečnostní pracovník banky po poškozeném chce, aby vybral svůj účet a hotovost vložil do určeného bankomatu či bitcoinmatu. Tímto způsobem žena z Prahy přišla o 666 tisíc korun, píše web Novinky. Že jde o podvod si uvědomila až později.

Často se snaží také vylákat přihlašovací údaje do internetového bankovnictví. Tímto způsobem přišla 80letá seniorka o 2,5 milionu korun, informuje server Novinky. Žena byla také kontaktována údajným pracovníkem banky a přihlašovácí údaje do internetového bankovnictví mu svěřila v dobré víře, že její úspory převede na bezpečnější účet. Peníze skončily na účtu ženy, která byla také obětí podvodu. Celkem se v tomto případu podařilo podvodníkům získat 4 miliony korun, protože druhá žena vložila postupně všechny finance do bitcoinmatů.

Policie vyzývá k obezřetnosti

„Podstatné je, že v dnešní době lze překrýt telefonní čísla tak, že vypadají jako tel. čísla od banky, policie apod. Podobně lze překrýt i e-mailová adresa. Vypadá tedy jako e-mail od banky nebo od policie. K vytvoření takového podvodného dokumentu postačí běžné editory,“ uvedl pro web Novinky mluvčí policie Jan Rybanský. Na tyto druhy podvodu upozorňuje také Česká národní banka (ČNB), která vyzývá, aby lidé neposkytovali nikomu cizímu ani vzdálený přístup do mobilu či počítače.

iZdroj fotografie: ŠJů / Creative Commons / CC BY-SA
Policie upozorňuje, že přibývá případů podvodů nejen přes telefon, ale také email

V případě, že se lidé nechají chytit do pasti, mají se snažit podle ČNB alespoň minimalizovat škody. Důležitý je kontakt banky, aby došlo k zablokování účtu a celá věc by měla být nahlášena také policii. Obezřetnost se vyplatí nejen v onlinu, ale i při osobních setkáních. Novinky upozorňují na slovenský případ, kdy se podvodníci vydávali za policisty. Ženě ve věku 79 let namluvili, že si nějací zloději vytipovali její dům a ona poté v důvěřivosti ochotně podvodníkům odevzdala své úspory.

Naletěli jste také?

Diskuze Vstoupit do diskuze
131 lidí právě čte
Ondřej Trčálek
Autor článku

Ondřej Trčálek

Baví mě čtenářům poskytovat fakta a dávat je do souvislostí. Působil jsem v rádiích Orion a Kiss Morava. Od roku 2005 jsem vyráběl reportáže pro několik televizí. Inspiraci hledám především v hudbě.

Zobrazit další články