Falešná rakovina nebo pomoc lidem v tíživé situaci: Podvodníci lákají z lidí peníze přes sociální sítě

V době ekonomické krize přibývá lidí, kteří se snaží opatřit peněžní prostředky podvodným způsobem. Za účelem zisku jsou ochotni vymyslet si cokoliv.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Web Bild informuje o podvodnici Madison Russové, která na sociální síti TikTok předstírala, že onemocněla rakovinou a na léčbu potřebuje získat nemalou částku. Devatenáctiletá žena začala svým sledujícím tvrdit, že má rakovinu slinivky a nádor o velikosti fotbalového míče. Rozšířit se měl i do její páteře. Tím ale její vymyšlený příběh neskončil. Později svým sympatizantům oznámila, že jí lékaři diagnostikovali také leukémii. Tím si rychle získala srdce mnoha sledujících, kteří jí neváhali v těžké situaci pomoci.

Ženu čeká soud

Na platformě GoFoundMe žena z Bettendorfu v Iowě vybrala přes sbírku více než 37 tisíc dolarů (814 tisíc korun). Lidem namluvila, že od února do října loňského roku podstoupila celkem 15 chemoterapií a 90 ozařování. Letos v lednu ale její smyšlený příběh začal mít trhliny. Někteří u jejích fotografií upozorňovali na to, že má na těle nesprávně připevněné hadičky a jehly, uvádí web Bild. Že šlo celou dobu o podvod následně potvrdili i policisté, kteří při prohlídce jejího bytu našli mimo jiné infuzní stojan s pumpičkou, paruku a léky.

Po zpřístupnění lékařských záznamů Američanky se také ukázalo, že lékaři jí rakovinu nikdy nediagnostikovali. Případ se rychle začal šířit po sociálních sítích, přičemž GoFundMe se rozhodlo dárcům peníze vrátit. Žena byla zatčena a následně propuštěna po složení kauce ve výši 10 tisíc dolarů (220 tisíc korun). Začátkem března čeká Russovou soud. Žena však zdaleka není jediná, která se snažila zbohatnout na lidském neštěstí.

Obezřetnost je na místě

V Česku se objevují od začátku ruské invaze podvodníci, kteří na sociálních sítích pořádají sbírky na pomoc Ukrajincům, informuje web Lidovky. Někteří neváhají ani obcházet domy a snažit se z lidí vylákat co největší finanční obnos. Ví totiž, že hra na city u mnohých funguje. Falešní organizátoři sbírek si to vyzkoušeli už v minulosti například po tornádu na jižní Moravě. Tehdy se policii podařilo zadržet 22letého muže, který zveřejnil falešný QR kód k humanitární sbírce Diecézní charity Brno, připomíná web Lidovky.

iZdroj fotografie: Depositphotos
V souvislosti s ukrajinskými uprchlíky se objevilo mnoho sbírek, které se jim snažily pomoci

Podle odborníků se snaží podvodníci vyzdvihovat citlivá témata, která společností rezonují. Využívají také toho, že sbírek je hodně a málokdo se v nich vyzná. Přesto existuje několik rad, jak nenaletět. Lidovky připomínají, že je lepší posílat peníze na ověřená konta a důvěryhodným organizacím, které fungují dlouhodobě. Vhodné je také ověřit si, jestli má sbírka řádnou internetovou stránku, nebo je sdílená jen na sociálních sítích. Ukazatelem může být rovněž fakt, že oficiální sbírky mají většinou transparentní účet, dodávají Lidovky.

Setkali jste se někdy s podobným podvodem?

Diskuze Vstoupit do diskuze
131 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články