Na začátku je vidina snadného výdělku, na konci prázdný účet. Podvodníci využívají stále hůře odhalitelné techniky.
Internet je plný investičních nabídek, které lákají na jména známých společností jako je Agrofert či Škoda Auto. Někteří podvodníci využívají při svých praktikách i jména známých osobností. Často je tak možné narazit na článek, podle kterého údajně Leoš Mareš nabízí aplikaci, díky které je možné pohádkově vydělat. Podvodníci se neštítí zneužít ani tvář hokejové legendy Jaromíra Jágra. Dokonce zveřejňují zprávu o tom, že prezident Miloš Zeman schválil zákon, díky kterému je možné získat 250 tisíc korun.
Krize zvyšuje riziko zlákání
Způsobů, jak se podvodníci snaží upoutat je mnoho. Na první pohled jde ale vždy o těžko uvěřitelnou zprávu. Například, že matka samoživitelka prostřednictvím výhodné investice vydělává milion korun měsíčně. Pravdou ale zůstává, že podvodníci se zlepšují v tom, aby odkazy vypadaly důvěryhodně. Neváhají tak nejen použít fotografie známých osobností či jejich jmen, ale třeba i loga státních institucí. Zlepšuje se i vzhled fishingových webů, které na první pohled působí profesionálně.
I proto je snadné v době, kdy mnoho lidí zápasí s vysokou inflací, podlehnout lákadlu snadného výdělku. Kvůli špatnému rozhodnutí ale mohou přijít o vše. Zvyšuje se i riziko, že člověk bude podvodu vystaven. Jak uvádí reportáž na Youtube, za poslední dva roky se počet podobných podvodů zčtyřnásobil. Průměrná částka, o kterou podvedení přichází je 161 tisíc korun. Neznamená to však, že každá investiční příležitost musí být nutně pochybná. Kdy tedy zbystřit? Podvod tohoto typu má shodné znaky.
Lidé přichází o statisíce
Začíná registrací a následným telefonátem, kdy je zájemci vysvětleno, jak jednoduše může zbohatnout, pokud vloží určitou částku. Následně už to bude bez práce, protože automatizovaný systém bude vydělávat sám. Po odeslání částky dokonce dostane odkaz na údajný investiční profil, ve kterém je možné vidět zhodnocování peněz. Vše je ale falešné. Člověk to ale může zjistit až ve chvíli, kdy se bude snažit své peníze získat zpět. Nejen o vložené finance ale mohou lidé přijít.
Pachatelé často vybídnou investory k nainstalování aplikace do počítače a následnému propojení s bankovním účtem. Díky vzdálenému přístupu si pak podvodníci mohou s účtem dělat, co chtějí. Své o tom ví i sedmdesátiletý muž z Olomouckého kraje, který přišel o více než půl milionu korun. Jak informuje web Novinky, bez svolení seniora podvodníci skrze jeho účet požádali o úvěr, který byl schválen. „Dále pak došlo k navýšení kontokorentu a z účtu muže byly odčerpány finanční prostředky,“ uvedla pro server Novinky policejní mluvčí Miluše Zajícová.