Podvodníci vymýšlejí stále promyšlenější způsoby, jak z lidí vylákat peníze. Vydávají se banky, policisty či státní úřady.
Phishing a smishing. Češi se velmi rychle seznamují s novými pojmy, které se vážou na podvodné metody. Hackerských útoků rychle přibývá, jak informuje web Deník. Podle indexu Kybernetické bezpečnosti zpracované agenturou Ipsos pro Českou bankovní asociaci se s útokem podvodníků setkalo už 27 procent Čechů. Jedná se za poslední dva roky o čtyřnásobné zvýšení. A zvyšuje se i částka, o kterou oběti přijdou. V průměru se pohybuje podle bankovní asociace kolem 162 tisíc korun, píše dále web Deník.
Zneužívání jména České pošty
Nejčastější je právě zmiňovaný smishing, což je druh phishingového útoku prováděného prostřednictvím textových zpráv. „Je to metoda podvodu, kdy útočník rozesílá podvodné SMS zprávy, které mají vzbudit dojem, že byly odeslány z České pošty. Ta doba, kdy zprávy bývaly psány špatnou češtinou s gramatickými a stylistickými chybami, je pryč. Dnes je podvrh více méně identický a je třeba zaměřit se na detail, například na odesílatele,“ cituje vyjádření manažera specializovaného útvaru ICT České pošty Luďka Tichého server Deník.
Z jeho slov je patrné, že odhalení podvodu je čím dál náročnější. V dnešní zrychlené době navíc spousta lidí nemá čas zkoumat detaily a snadno tak zprávě uvěří. Obzvlášť, když se v ní píše o nedoplatku za balík. Málokdo chce čelit sankcím, a tak ochotně raději zaplatí. Po vyplnění údajů o platební kartě ale nenásleduj úleva, že je vše vyrovnáno, ale šok. Podvodníci svým obětem rychle účet vybílí. Ti, kteří neuvěří nedoplatku za balík často čelí jiné formě napadení.
Obezřetnost se vyplácí
„V poslední době se objevuje i podvrh formou oznámení výplaty přeplatku na dani a snaha vymámit z oběti údaje k platební kartě, a tak zaútočí na bankovní účet,“ uvedl Tichý dále pro web Deník. K ochraně stačí jediné: uvědomit si, že Česká pošta platby on-line kartou neprovádí. Nejen na dopravce cílí podobné útoky. Některé SMS se tváří jako zprávy od finančního úřadu. Píše se v nich, že je třeba uhradit nedoplatek, což ochotně řada lidí kvůli obavám provede. Přitom se stane obětí kybernetického útoku.
Nejen podvodů přes email či textové zprávy přibývá. Lidé se mohou jednoduše nechat okrást při nákupu či prodeji na internetových bazarech, jak Událost247 informovaly zde. Ochrana i v tomto případě je jediná. Neklikat na podezřelé odkazy a nezadávat nikam své přístupy do internetového bankovnictví. V opačném případě podvodníci získají jednoduše přístup k účtu, který většinou zcela vybílí.