Podle některých expertů se epidemie covidu blíží ke konci. Tvrdí to i přesto, že se neustále objevují nové mutace, které jsou ještě nakažlivější.
Prymula si myslí, že se Česko už brzy ocitne na vrcholu omikronové vlny. Podle dosavadního vývoje se navíc dá předpokládat, že se mohou objevit další mutace. Nových případů covidu dál přibývá. Ve čtvrtek bylo 37 662 nakažených, to je skoro o 2860 víc než před týdnem. Dalších 6550 lidí se nakazilo opakovaně. Lidí s covidem je v nemocnicích zhruba 3000. Pacientů ve vážném stavu zůstává okolo dvou set.
Všechno mohlo jít rychleji
Epidemiolog Roman Prymula byl hostem CNN Prima NEWS, kde připomněl, že omikron má už tři subvarianty. „Jedna z nich v Dánsku způsobila poprask,“ řekl s tím, že tato mutace se údajně šíří ještě rychleji než omikron. Někteří odborníci si myslí, že díky omikronu pandemie konečně skončí. Prymula to však tak růžově nevidí: „Pokud bude omikron poslední, tak ano, pandemie skončí. Nikdy ale nemůžeme říci, že nevzniknou nové mutace.“
K tomu, že se vláda v úterý rozhodla od 18. února zrušit plošné testování ve firmách a ve školách, mohlo podle Prymuly dojit i rychleji. Je ale rád, že toto rozhodnutí nakonec vůbec padlo. O dalších případných mutacích si epidemiolog myslí, že by mohly být mírnější. „Může se stát, že vznikne další životaschopná mutace. Evolučně ale vidíme, že mutace jdou spíše směrem lehčího průběhu,“ doplnil.
Izrael si čtvrtou dávku vakcíny pochvaluje
Ohledně podávání dalších posilujících dávek vakcíny proti covidu má Prymula jasno. Pro ŽivotvČesku uvedl, že čtvrtá a další dávky situaci neřeší. „Zatím se tvrdilo, že tři dávky mají účinnost 70 procent. Nekonečné zvyšování dávek problém nevyřeší, protože pokud by nestačily tři dávky, těžko bude stačit čtvrtá, protože tady je problém s tím, že omikron má odlišnou antigenní výbavu a my musíme navodit vysoké hladiny protilátek, abychom se mu byli schopni vyhnout, proto se dává třetí dávka.“
Cesta přes čtvrtou dávku je podle experta krátkodobá. Myslí si, že by spíše měly přicházet nové vakcíny druhé generace, které budou korespondovat s tím, co zde právě v danou chvíli bude. „Navíc se ukazuje, že lepší imunogenitu mají schémata, kdy se lidé přeočkovali jinou vakcínou,“ dodal. Jako první země na světě začal podávát čtvrtou dávku vakcíny Izrael. Podle tamní studie zvyšuje protilátky až pětinásobně.