Už za pár dní tomu bude rok, co začala válka na Ukrajině. Předpokládá se, že ruský prezident v symbolický den výročí pronese zásadní projev.
Web Onet připomíná, že šéf Kremlu loni v prosinci vynechal své vystoupení v ruském parlamentu. Naposled před federálním shromážděním promluvil v dubnu 2021. Přitom má podle ruské ústavy hlava státu povinnost vystoupit před poslanci a senátory každý rok. Nešlo o jedinou Putinovu akci, která byla zrušena. Loni v prosinci Kreml odložil na neurčito také tradiční tiskovou konferenci, na kterém ruský prezident několik hodin odpovídá na dotazy novinářů. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov to odůvodnil nabitým programem.
Na projevu se podílí mnoho lidí
Spekulovalo se i o tom, že se Putin bojí o svou bezpečnost i kritických ohlasů kvůli válce na Ukrajině, uvádí web TN. Možná byla důvodem dlouhodobá příprava na jiné zásadní veřejné vystoupení. Vše, co chce říct, může obsáhnout do projevu, ke kterému může dojít v den prvního výročí ruské invaze na Ukrajinu. Onet uvádí, že Peskov potvrdil, že zásadní projev je připravován. Text vystoupení má být nyní zpracováván. Návrhy podávají například zaměstnanci vlády i prezidentské administrativy.
Unikly už i první detaily, které budou předmětem projevu, píše Onet. Hlavním tématem celého projevu má být probíhající válka na Ukrajině. Onet připomíná, že Moskva stále invazi označuje jako speciální vojenskou operaci s cílem Ukrajinu demilitarizovat a denacifikovat.
Putin má ve svém projevu především podpořit všechny ty, kteří se bojů účastní, zmínit má také plány s okupovanými ukrajinskými územími. Anexi Záporožské, Chersonské, Doněcké a Luhanské oblasti schválil ruský parlament na začátku října, píše web Deník. Kyjev i Západ označil připojení ukrajinských oblastí k Ruské federaci za nelegální.
Německé tanky připomínají druhou světovou válku
Moskva navíc uvedené oblasti fakticky neovládá. To zcela určitě Putin ve svém projevu vynechá. Naopak zřejmě zdůrazní jednotu ruského lidu a bezpodmínečnou podporu válce, píše dále web Onet. Očekává se také, že šéf Kremlu promluví ve svém veřejném vystoupení i o ekonomické situaci země, a to vzhledem k západním sankcím. Putin má promluvit o ruském „multipolárním světě“ a „antikoloniální politice“, uvádí Onet. Zcela jistě zazní také důležitá zpráva směrem k občanům a jejich obavám.
Putin je má uklidnit plánovanou sociální podporou. Ruský prezident ale může ve svém projevu překvapit i ostrými vyjádřeními, jak to má ve zvyku. Ve čtvrtek například vystoupil na oslavách osmdesátého výročí bitvy u Stalingradu a pomoc Západu napadené Ukrajině přirovnal k druhé světové válce, informuje web iDnes. „Vidíme, že nacistická ideologie tvoří přímé nebezpečí pro naši zemi. Ale my máme mnoho přátel, včetně amerického kontinentu. Nasadíme mnohem víc než jen tanky. Jsme si jistí naším vítězstvím,“ prohlásil Putin ve Volgogradu.