„Putin si prohru ve válce na Ukrajině nepřipouští,“ říká ředitel americké CIA

Šéf CIA Bill Burns předpokládá, že ruský prezident zdvojnásobí své úsilí dosáhnout na Ukrajině svých cílů. Prohru si nemůže dovolit.

i Zdroj fotografie: The Presidential Press and Information Office / Creative Commons / CC BY
                   

Jak připomíná server Al Jazeera, ředitel CIA Bill Burns je bývalým americkým velvyslancem v Rusku a mnoho času strávil studiem šéfa Kremlu Vladimira Putina. Dokáže tak odhadovat, co ruský prezident plánuje. Podle Burnse je především zřejmé, že je Putin přesvědčený, že si nemůže dovolit válku na Ukrajině prohrát. I to je důvodem, proč bude zesilovat boje. Podle Al Jazeery naopak ředitel CIA nevidí důvod k obavám kvůli jaderným zbraním.

Jaderná válka není na pořadu dne

Známky přípravy k rozmístění taktických jaderných zbraní nejsou znatelné ani podle jiných zpravodajských agentur, jak píše Al Jazeera. Přitom Rusko své jaderné síly uvedlo do stavu nejvyšší pohotovosti už na začátku ruské invaze na Ukrajinu. Několikrát pak i sám Putin naznačil, že může jaderné zbraně použít v případě zásahu do konfliktu ze strany Západu. Podle šéfa CIA ale nejsou žádné známky toho, že by se Moskva k podobnému kroku aktuálně chystala.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Jaderné zbraně

Naopak ruský prezident se bude snažit porazit ukrajinské síly hlavně na Donbasu. Putina neodrazuje ani tvrdý odpor Ukrajinců. Podle Burnse šéf Kremlu spoléhá na to, že zesílení bojů přinese kýžený výsledek. To naznačuje i projev šéfa Kremlu v rámci oslav konce druhé světové války. Ve svém pondělním proslovu na přehlídce v Moskvě ruský prezident prohlásil, že invaze na Ukrajinu byla jediným správným rozhodnutím, píše ČTK. Obranu vlasti Putin označil za nejposvátnější povinnost.

Co na to Čína?

Šéf CIA v rozhovoru pro Al Jazeeru připomněl, že dění na Ukrajině má dopad i na případné jiné světové konflikty. V té souvislosti upozornil, že děj války pozorně sleduje Čína, aby odhadla, co ji čeká v případě snahy převzít Tchaj-wan. Podle Burnse tím ale rozhodně touha čínského prezidenta Si Ťin-pchinga sjednotit Tchaj-wan s Čínou neuhasla, určitě si ale bude případné kroky k převzetí násilím rozmýšlet.

iZdroj fotografie: Tisková služba prezidenta Ruské federace / Creative Commons / CC BY-SA
Si Ťin-pching

Ve světle tvrdého odporu ukrajinské společnosti a silné podpory Západu by to pro Peking mohlo být rizikové rozhodnutí. „Myslím, že čínské vedení to všechno velmi pečlivě zvažuje. Náklady a důsledky jakéhokoli úsilí použít sílu k získání kontroly nad Tchaj-wanem,“ cituje Burnsova slova Al Jazeera. Obavy Tchaj-wanu z ukrajinského scénáře se objevily už na začátku ruské invaze, jak psal server Seznam Zprávy.

Diskuze Vstoupit do diskuze
82 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články