Zdražování potravin nebere konce. Přesto se někdy objeví u potravin v obchodech cenovka, která doslova bere dech.
Inflace v letošním roce překonává i ty nejčernější scénáře. V říjnu dosáhla v rámci Evropské unie 11,5 procenta a rekord tak překonala devátý měsíc v řadě, píše web iRozhlas. Přestože v Česku meziroční zvyšování cen lehce proti září polevilo, stále je s hodnotou 15,5 procenta za říjen nad průměrem. Celkem je inflace v tuzemsku sedmá nejvyšší v rámci sedmadvacítky. Češi to pociťují každý den. Vysoké hodnoty oproti loňsku svítí na totemech čerpacích stanic, zvyšují se zálohy za energie a při nakupování některé ceny překvapují téměř každého.
Ceny rostou skokově
Šok zažili zákazníci, kteří nedávno v Brně navštívili prodejnu supermarketu Albert. Při vybírání pečiva jim brala dech cena uvedená u anglického rohlíku. Jak je zřejmé ze zveřejněné fotografie na sociální síti Instagram účtem Viděno v Brně, obchod požadoval za rohlík rovných sto korun. Pobouření to vzbudilo nejen u samotných zákazníků, ale i u komentujících příspěvku. „Fialová drahota,“ napsal uživatel označený jako bezucha_jak_van_gogh.
Přestože ze strany supermarketu Albert se zřejmě jednalo pouze o chybu, někteří komentující to neberou jako vtipnou historku. „Za chvíli to tak bude,“ uvedl na Instagramu uživatel idk_asi_sus. Cena 100 korun za rohlík je sice velmi přestřelená, ale Češi si v průběhu letošního roku zvykají na to, že se cena pečiva zvedá velmi rychle. V prvních měsících války bylo důvodem hlavně zvýšení cen pšenice na světových trzích. Tento problém byl postupně odstraněn, přesto se zlevňování neočekává.
Dohoda o obilí rozhodne
Zdražování bude jen probíhat pomalejším tempem, jak odhadl pro ČTK agrární analytik Petr Havel. Do výsledné ceny pečiva totiž výrazně promlouvá také cena elektřiny a plynu, která zatím výrazně neklesá. „Obiloviny tvoří obvykle deset až 15 procent ceny pečiva. Současně nelze očekávat snížení cen energií, končí období fixací většině podniků a Evropa nemusí mít dostatek dodávek. Zbytek ceny pečiva tvoří energie a mzdové náklady,“ vysvětlil pro ČTK prezident Agrární komory Jan Doležal.
Cena rohlíku se aktuálně pohybuje v supermarketech kolem tří korun, konzumní chléb pak stojí kolem 40 korun. Další vývoj mohou ale negativně ovlivnit události, které nastanou ve válce na Ukrajině. Rozhodující bude například pokračování dohody o vývozu ukrajinského obilí skrze přístavy v Černém moři. Domluva mezi Ruskem a Ukrajinou pomáhá udržovat cenu základní zemědělské produkce na nižších úrovních.