Rusové pohrozili USA: Dodávka nového válečného vybavení bude podle Kremlu znamenat, že se Američané zapojili do války

Západní státy jsou od začátku konfliktu na straně Ukrajiny, které neváhají posílat jednu dodávku zbraní za druhou. Moskvě se to nelíbí.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Boje na Ukrajině nepolevují. Aktuálně se odehrávají velké střety hlavně v Doněcké oblasti. Během soboty ukrajinští obránci odrazili ruské útoky u více než 15 obcí na východě země, informuje ČTK. „Nepřítel se snaží vylepšit svou taktickou pozici v Lymnu a soustředí své úsilí na vedení útočných akcí u Bachmutu Avdijivky,“ uvedl ve svém nedělním ranním hlášení ukrajinský generální štáb. Sobotní den se neobešel ve válce bez ztrát na životech. Podle šéfa správy Doněcké oblasti Pavla Kyrylenka Rusové zabili civilistu v obci Časiv Jar, píše dále ČTK.

Útoky na infrastrukturu pokračují

Ukrajinu také nadále trápí výpadky elektrické energie kvůli pátečnímu rozsáhlému vzdušnému útoku ze strany Ruska, které opět mířilo na kritickou infrastrukturu. Podle sobotního proslovu ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského se podařilo obnovit dodávky elektřiny pro téměř šest milionu lidí, jak dále uvádí ČTK. S odrazem raketových útoků Moskvy na energetickou infrastrukturu by Kyjevu mohly v budoucnu pomoci systémy Patriot. Ty hodlají Ukrajině dodat Spojené státy, jak Události247 informovaly zde.

Válkou zasažené zemi má systém dát novou úroveň ochrany, a to nasazením vysoce přesných zbraní dlouhého doletu proti raketám odpáleným z Ruska. Takový balíček z USA se ale nelíbí Moskvě. „Mnoho odborníků, včetně těch za oceánem, zpochybnilo rozumnost takového kroku, který vede k eskalaci konfliktu a zvyšuje riziko přímého zapojení americké armády do válečných činů,“ cituje vyjádření mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marije Zacharovové web Blikk.

Zacharovová varuje

Varování vydala také ruská ambasáda ve Washingtonu, podle které je případné dodání systémů protiraketové obrany Patriot provokativním krokem. Web Blikk dále připomíná, že Zacharovová opakovaně vyjádřila připravenost Moskvy jednat o urovnání ukrajinské krize. Podle ní je ale třeba předložit návrhy, které zohledňují novou realitu a oprávněné zájmy Ruska. Tím dává zřejmě najevo, že Moskva se nehodlá vzdát území, které prohlásil ruský prezident Vladimir Putin za anektovaná. Jde o Záporožskou, Doněckou, Luhanskou a Chersonskou oblast.

iZdroj fotografie: Совет Федерации / Creative Commons / CC BY
Podle Marije Zacharovové vedení OSN nepřistupuje k hodnocení konfliktu na Ukrajině nestranně

Ke kroku šéf Kremlu přistoupil na základě referend. Ty většina států považuje za nelegitimní, připomíná web Blikk. I proto se v Chersonu objevil náměstek generálního tajemníka OSN Martin Griffiths. Takový krok označila mluvčí ruského ministerstva zahraničí za „provokativní“ a „nepřijatelný“. V té souvislosti vyslala Zacharovová i vzkaz pro generálního tajemníka OSN. „Guterres by měl požadovat, aby jeho zaměstnanci dodržovali své závazky zrušit omezení ruského vývozu obilí a hnojiv namísto provokativních výletů,“ uvedla podle Blikku.

Diskuze Vstoupit do diskuze
51 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články