V Rusku pracuje mnoho lidí ze střední Asie. Toho se země snaží využít i pro válku na Ukrajině. Migranty láká na mnoho výhod.
O verbování osob ze střední Asie žijících v Rusku informovalo britské ministerstvo obrany, které vychází z údajů britských tajných služeb. „Na imigračních úřadech se zaměstnanci, kteří mluví tádžicky a uzbecky, běžně snaží o nábor migrantů,“ cituje web Plus Jeden Deň ze zprávy britského resortu obrany. Pracovníci náborových středisek mají dokonce navštěvovat mešity a imigrační úřady. Za lidmi ze střední Asie přichází s konkrétní nabídkou. Za nástup do armády mají mít možnost rychleji získat ruské občanství, píše Plus Jeden Deň.
Výrazné urychlení
Místo pěti let budou čekat migranti na ruský pas jen půl roku až rok. To není nicméně jediná výhoda, kterou mohou nástupem do ruské armády získat. Podle Londýna Rusové slibují migrantům také vysoké náborové odměny a plat. Na vlastní kůži to pocítil i Tádžik Foziljon Umarov, který v Rusku pracuje jako zedník, a proto nedávno požádal o prodloužení končícího povolení k pobytu. Na úřadě se při odevzdání dokumentů v Nižněnovogrodské oblasti setkal s nabídkou vstupu do ruské armády, informuje Český rozhlas.
Úřednice mu sdělila, že pokud nastoupí do armády, již nebude muset žádat o povolení k pobytu, naopak bude dostávat 3 tisíce dolarů měsíčně a po půl roce získá ruský pas. Foziljon se rozhodl lákavou nabídku odmítnout. „Na Ukrajinu nepůjdu za žádnou cenu. Není to moje válka,“ cituje tádžického zedníka žijícího v Rusku Český Rozhlas. Web Plus Jeden Deň připomíná, že Rusové se snaží za každou cenu splnit svůj cíl, aby na Ukrajině na jejich straně bojovalo 400 tisíc dobrovolníků. To má oddálit další nepopulární mobilizaci.
Dochází i na vydírání
Nejen lákavými nabídkami se snaží Moskva získat nové bojovníky. Rádio Svobodná Evropa informuje ve své reportáži, že migrantům v Rusku je také vyhrožováno. Pokud nevstoupí do armády, mají být deportováni ze země, a to minimálně na 5 let. Není proto překvapivé, že mnoho z nich ze strachu svolí. Představa návratu do Tádžikistánu bez peněz a práce je pro ně příliš skličující, protože v jejich domovské zemi panuje vysoká nezaměstnanost. Odchod na ukrajinskou frontu nicméně pro většinu z nich končí ještě hůře.
Obhájce práv migrantů Jurabek Amonov uvedl, že téměř každý, kdo odjel na Ukrajinu bojovat v naději na získání ruského pasu, zemřel, informuje Český rozhlas. Nejen tyto případy ukazují, jak zoufale se snaží Rusko získat pro válku na Ukrajině bojovníky. Události247 psaly minulý týden také o nařízení, které nutí ruské firmy přesvědčovat své zaměstnance k uzavření smlouvy s armádou. Zřejmě už nemá Moskva po více než 14 měsících války, kde brát.