Ve středu byla Moskvou oficiálně vyslána fregata Admirál Gorškov, která je vybavena hypersonickými střelami Cirkon. Ty patří k nové generaci ruských zbraní.
Válečná loď se vydala na plavbu Atlantským i Indickým oceánem a Středozemním mořem, uvádí web Express. Ruský prezident Vladimir Putin zprávu oznámil na videokonferenci s ministrem obrany Sergejem Šojgu a velitelem fregaty Igorem Krokhmalem. „Tentokrát je loď vybavena nejnovějším hypersonickým raketovým systémem Cirkon, který nemá obdoby,“ cituje Putinova slova server Express.
Nejde o ledajakou zbraň
Podle šéfa Kremlu mají tyto mocné zbraně ochránit Rusko „od možných vnějších hrozeb a pomohou zajistit národní zájmy naší země“, uvádí web iRozhlas. Putin dále popřál posádce úspěch „ve službě pro dobro vlasti“. V obavách vzbuzujících slovech pokračoval i Šojgu. „Tato loď, vyzbrojená Cirkony je schopna poskytovat přesné a silné údery proti nepříteli na moři i na souši,“ cituje šéfa ruského resortu obrany web Express.
Podle Šojgu proto bude posádka v rámci cvičení hypersonické zbraně testovat v různých podmínkách. Vyjádření odborníku k tomuto kroku na sebe nenechalo dlouho čekat. Podle ředitele Institutu pro výzkum krizí Marka Almonda jsou rakety Cirkon „součástí Putinova řinčení šavlí, které má odvrátit pozornost Západu od jeho probíhajících operací na jihovýchodě Ukrajiny“, uvádí server Express.
Podle experta jde o snahu Putina bránit Západu, aby zašel příliš daleko v pomoci Ukrajině. „Kreml chce vyhrát omezenou válku proti Západu na Ukrajině a Západ chce porazit Rusko v omezené válce na Ukrajině,“ cituje Almonda web Express. Ruský prezident hypersonické střely několikrát během loňského roku zmínil.
Rusko dostalo velkou ránu
Na konci července oznámil, že ruské námořnictvo je dostane během příštích několika měsíců, píše web iDnes. Už tehdy upozorňoval, že fregata Admirál Gorškov bude první, kdo je bude mít. Jde přitom o velmi nebezpečné zbraně.
Podle dřívějších prohlášení ruské armády jsou střely Cirkon schopny dosáhnout až devítinásobku rychlosti zvuku a při doletu do 1000 kilometrů můžou zasahovat námořní i pozemní cíle, připomíná web iDnes. Šojgu ve středu navíc upozornil, že jsou schopny překonat pokročilé systémy protivzdušné obrany.
Oznámení o nasazení regaty se střelami Circon navíc přichází v době, kdy se Kreml potýká se špatnými zprávami z Ukrajiny. Web Express připomíná ukrajinský raketový útok na budovu v Makijivce, kde mělo podle Kyjevu zemřít až 400 Rusů. Moskva mluví o 89 obětech. Ukrajinské síly vypálily na objekt, který zachytily díky mobilnímu signálu z telefonů, šest raket z odpalovacího systému HIMARS dodaného USA. Čtyři z nich budovu zasáhly, dvě byly sestřeleny.