Putin zvyšuje počet vojáků. Čína na něj kvůli válce začíná tlačit

Rusko oznámilo výrazné navýšení počtu členů armády. Přitom jen před pár měsíci proběhla částečná mobilizace.

i Zdroj fotografie: Presidential Executive Office of Russia / Creative Commons / CC BY
                   

Ve válce na Ukrajině se dají očekávat další tvrdé boje. Jak informuje web Al Jazeera, Rusko oznámilo plány na vytvoření 17 nových divizí a nové armádní jednotky. Celkově se má počet členů zvýšit z 1,15 milionu na 1,5 milionu, oznámil ruský ministr obrany Sergej Šojgu. Má jít částečně i o reakci na rozhodnutí Finska a Švédska vstoupit do Severoatlantické aliance. Web Aljazeera dále připomíná, že profesionální armáda by se podle nových propočtů zdvojnásobila na 695 tisíc vojáků.

Velký útok přijde brzy

Tímto oznámením má Moskva dávat jasně najevo, že se aktuální počet členů ruské armády ukázal ve válce na Ukrajině jako nedostatečný. Ruský prezident Vladimir Putin přitom v září vyhlásil částečnou mobilizaci, která se dotkla zhruba 300 tisíc lidí. Polovina z nich už je podle šéfa Kremlu zapojena do bojů a další polovina trénuje ve výcvikových táborech. Rusko navíc má pravidelný odvod branců. Minulý měsíc proto do armády nastoupilo dalších 200 tisíc mužů, připomíná web Aljazeera.

Informace, kterou oznámil Šojgu ale naznačuje, že nyní bude přijato dalších 350 tisíc lidí. Nejde rozhodně o malá čísla, a proto je zřejmé, že Moskva se připravuje na další posun ve válce na Ukrajině. Americký Institut pro studium války (ISW) se shodl s ukrajinským vojenským velením, že Rusko chystá velkou zimní pozemní ofenzIvu. Spekuluje se také o tom, že se Moskva pokusí znovu dobýt Kyjev ve snaze přinutit Ukrajince k jednání o ponechání okupovaných území.

Tvrdý postup Pekingu

ISW sice upozorňuje, že Rusko nemá finance na rozšíření svých ozbrojených sil, ale to se může rychle změnit. Putin je odhodlaný výhře na Ukrajině zjevně obětovat vše, jak Události247 informovaly zde. „Chci upozornit ministra obrany, náčelníka generálního štábu, všechny velitele, kteří jsou zde zastoupeni, že nemáme žádná finanční omezení. Země i vláda dávají vše, co armáda žádá. Vše,“ citují šéfa Kremlu Novinky, a to při setkání ruských zástupců obrany. Rusko zřejmě musí spěchat, aby se konflikt vyvinul v jeho prospěch i kvůli Číně.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Čína zaujala k válce na Ukrajině neutrální postoj, protože veřejně nepodporuje ani jednu ze stran

Na Putina má podle telegramového účtu General SVR naléhat čínský prezident Si Ťin-pching. Šéfovi Kremlu údajně poslal dopis, ve kterém ho žádá o sdělení, kdy a jak válku v sousední zemi ukončí, píše web CNN Prima News. Pokud informace nebude mít, nehodlá se se svým ruským protějškem bavit. Písemná odpověď už přitom měla být předána. Dopis měl dostat Si Ťin-Pching ve středu od Dmitrije Medveděva při společném setkání, uvádí telegramový kanál General SVR, který je údajně napojený na lidi kolem Kremlu.

Diskuze Vstoupit do diskuze
114 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články
Loupání česneku už nebude noční můrou. Za pár sekund se dá úplně bez pomůcek oloupat celá palice
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Zdravá a fit: Ideální cviky pro ženy po čtyřicítce, pro zdravé tělo i zdravého ducha
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Z obyčejného dronu může být po chvilce nebezpečná protitanková zbraň. Stačí jen standardní hlavice z RPG-7 a trocha izolepy
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Ruští piloti mají nad ukrajinskými bezkonkurenční výhodu: vidí je totiž mnohem dříve a pálit mohou z dálky až 400 km, bránit se jim nemohou