Nejvyšší státní zastupitelství postoupilo podnět hlavy státu Vrchnímu státnímu zastupitelství v Praze. Prezident původně podnět podal ministru spravedlnosti.
Jak informuje server Blesk, Miloš Zeman svůj podnět k prověření možné sabotáže při svém onemocnění podal šéfovi resortu spravedlnosti Pavlu Blažkovi na konci června. Ten ho následně předal nejvyššímu státnímu zástupci, neboť zkonstatoval, že nemá k prověření pravomoc, informuje Blesk. Nejvyšší státní zastupitelství (NSZ) celou záležitost postoupilo dál. Teď se čeká, jak s tím naloží další úřad, dodává Blesk.
Rozhodne Vrchní státní zastupitelství v Praze
„Mohu potvrdit, že Nejvyšší státní zastupitelství obdrželo podání prezidenta republiky a na základě posouzení věcné a místní příslušnosti je postoupilo Vrchnímu státnímu zastupitelství v Praze, které znovu vyhodnotí jeho povahu a obsah a rozhodne o dalším postupu,“ uvedl pro ČTK mluvčí NSZ Petr Malý. Jak dále píše Blesk, hlava státu se domnívá, že k sabotáži došlo mezi zářím až listopadem loňského roku.
Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček už dříve podle Blesku uvedl, že proces ke zbavení ústavních pravomocí prezidenta iniciovaly „lživé informace o skutečném zdravotním stavu“. „Čímž mělo dojít k poškození ústavního zřízení České republiky, a to za zneužití postavení osob z řad lékařů, některých senátorů, a dokonce i akademické obce,“ cituje Blesk mluvčího Hradu. Jak připomíná ČTK, prezident byl 10. října 2021 převezen na kliniku intenzivní medicíny pražské Ústřední vojenské nemocnice.
Češi informace o zdraví prezidenta vyžadují
Předseda Senátu Miloš Vystrčil následně zveřejnil zprávu, podle které nebyl prezident schopný vykonávat pracovní povinnosti, píše ČTK. Dlouhodobá prognóza zdravotního stavu navíc byla dle ČTK nejistá. Část senátorů i poslanců proto uvažovala o aktivaci článku 66 ústavy. Podle něj by část pravomocí hlavy státu přešla na předsedu Sněmovny a vlády. Zeman letos takové snahy označil za pokus o puč. Jak dále píše ČTK, Vystrčil se v reakci na prezidentova slova bránil, že jen konal, jak mu přikazuje ústava.
Upozornil v té souvislosti také na skutečnost, že veřejnost nemá informace o zdraví nejvyššího ústavního činitele, přestože má na ně nárok, dodává ČTK. Jak loni informoval Radiožurnál, z průzkumu agentury Median vyplynulo, že až 87 procent Čechů se domnívá, že prezidentská kancelář má o zdravotním stavu hlavy státu informovat. Dvěma třetinám lidí by stačilo vědět, jestli je prezident svou funkci schopen vykonávat.