Veškerá zdravotní péče o prezidenta je hrazena ze zdravotního pojištění, tvrdí hrad. Včetně celodenní péče sester

Za měsíc listopad nezaplatil Pražský hrad za péči o hlavu státu ani korunu. Veškeré náklady za práci privátního zdravotnického personálu uhradí pojišťovna.

i Zdroj fotografie: Kancelář prezidenta republiky
                   

Pražský hrad najal na celodenní péči o prezidenta Miloše Zemana firmu Senior Home Group. U chronicky nemocné hlavy státu se tak na zámku v Lánech od konce listopadu nepřetržitě střídá sedm zdravotních sester. Jak informuje server SeznamZprávy Hrad za péči o prezidenta za listopad nezaplatil ani korunu. Dle uzavřené smlouvy mezi prezidentskou kanceláří a společností Senior Home Group má Pražský Hrad zaplatit jen za tu péči, kterou neproplatí zdravotní pojišťovna.

Hradu nebylo nic vyfakturováno

Redakci na základě zákona o svobodném přístupu k informacím přišla z prezidentské kanceláře odpověď, že Hradu nebyla vyfakturována za listopad žádná částka. Veškeré náklady za privátní zdravotnický personál by tak měla nést prezidentova zdravotní pojišťovna. Smlouva je totiž nastavena tak, že poskytovatel služeb vyfakturuje Hradu do 15. dne v měsíce za měsíc předchozí jen tu část péče, která není hrazena z veřejného zdravotního pojištění. O jakou pojišťovnu jde v případě Miloše Zemana, není známo.

iZdroj fotografie: Michał Józefaciuk / Creative Commons / CC BY-SA
Miloš Zeman

Spekuluje se o Všeobecné zdravotní pojišťovně (VZP) a o Vojenské zdravotní pojišťovně. VZP podle svého obecného stanoviska: „Domácí zdravotní péči hradí všem svým klientům, u nichž je léčba pacientovi indikována praktickým nebo ošetřujícím lékařem“. A to v rozsahu, který praktický nebo ošetřující lékař pacientovi indikuje. Vojenská zdravotní pojišťovna specifikuje rozsah péče více. Svým klientům hradí vždy nejvýše tři návštěvy zdravotní sestry denně v celkovém časovém rozsahu do tří hodin za všechny ošetřovací návštěvy.

Smlouvu bez výběrového řízení uzavřel Mynář

Jen u pacientů v terminální fázi života je pak možný větší rozsah péče bez frekvenčního omezení. V takových případech jde ale podle mluvčího Vojenské zdravotní pojišťovny Jana Matese o dny nebo týdny. Tyto případy jsou pak vykázány jediným balíčkovým výkonem a na výši úhrad nemá žádný vliv opravdový počet návštěv. Jak vyplývá ze smlouvy s firmou Senior Home Group, prezidentská kancelář by za každou hodinu práce všeobecné sestry zaplatila 450 korun. Dalších 500 korun pak za práci vrchní sestry (koordinátorky zdravotní péče).

iZdroj fotografie: David Sedlecký / Creative Commons / CC BY-SA
Vratislav Mynář

Zvlášť se ještě platí doprava sester z pražského sídla společnosti do Lán. Sazba činí 15 korun za kilometr. Smlouvu se společností, která je členem skupiny Penta Hospitals CZ, podepsal 24. listopadu hradní kancléř Vratislav Mynář bez předchozího výběrového řízení. Smlouva je platná do 30. dubna 2022. Jak už dříve uvedly Novinky o prezidenta pečuje v každý okamžik jedna zdravotní sestra. Z nemocnice byla hlava státu propuštěna na konci listopadu. Zeman byl hospitalizovaný přes měsíc a půl.

Diskuze Vstoupit do diskuze
105 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články