Vysoké ceny energií nutí mnoho domácností přemýšlet, jak ušetřit. Nejjednodušším způsobem je snížení teploty, a to nejen v bytě.
Pro starší lidi žijící na vesnicích není aktuální situace nijak dramatická. Tato skupina obyvatel je většinou z minulosti zvyklá na to se uskromnit. I ze svého dětství si tak starší lidé pamatují situace, že doma museli chodit ve svetrech a teploty kolem 20 stupňů byly v obydlích v zimě spíše přepychem. Pro mladší generaci je ale snižování teplot v bytech novinkou, a tak je často ani nenapadne, že nejde jen o vyhřívání obydlí.
Nekomfort je nutností
V panelákových domech se často zbytečně přetápí i chodby, kočárkárny či kolárny. Těžko pak mohou jeho obyvatelé předpokládat, že si své zálohy na energie sníží. Vytápění chodeb na méně stupňů patří mezi základní rady odborníků, jak píše web iRozhlas. Podle marketingového ředitele společnosti Centropol Jiřího Matouška by domácnosti neměly vytápět chodby na více než 16 stupňů. V ložnici pak stačí o dva více. Naopak v obývacích pokojích může být i více než 20 stupňů.
Nic se nemá přehánět a lidé by tak v dnešní době měli více myslet na poučky rodičů a prarodičů. „Ti nám přece připomínali, abychom zbytečně neplýtvali. Pravdou je, že v posledních dvou dekádách, kdy se nám a Evropě dařilo velmi hezky, jsme se trochu rozmazlili,“ uvedl Matoušek pro web iRozhlas. Právě rozmazlenost ve formě vytopených chodeb paneláků by tak měla skončit. Na takový komfort jsou aktuální ceny energií příliš vysoké.
Jednoduché rady ušetří
A je přitom celkem jedno, jaký způsob vytápění je v domě používán. „Někde se zbytečně topí na chodbách. Naše babičky a dědečkové by řekli, že je to dost plýtvání. Tam, kde není důležité mít 19 stupňů, bych teplotu snížil na 15 až 16 stupňů. Pro chodbu to stačí, tu přece proběhnete. Na schodišti můžete mít ještě méně, tam netrávíte čas,“ uvedl pro web iRozhlas dále marketingový šéf Centropolu. Server Dřevostavitel upozorňuje i na další na rady, kterými je možné ušetřit i při bydlení v panelovém domě.
Vyplatí se kontrola radiátorů. V případě jejich zavzdušnění se několikanásobně snižuje jejich schopnost předávat teplo. Potíže mají nejčastěji byty v horních patrech domu. Zvýšit účinnost otopných těles je možné také pomocí přídavných ventilátorů, připomíná web Dřevostavitel. Obecně platí pravidlo, že čím je otopné těleso teplejší, tím vyšší je průtok vzduchu jeho ohřátou konstrukcí.