Ceny energií dál trápí spotřebitele. Podle expertů se pomalu dostanou dolů, ne ale na dřívější úroveň. Jaký je výhled na letošní rok?

Na konci roku 2021 stoupaly ceny energií do nebeských výšin. Někteří dodavatelé ukončili činnost a tisícům odběratelů tím zavařili. V novém roce se ale blýská na lepší časy.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Velký podíl na tom mají americké dodávky zkapalněného plynu. Právě ten totiž aktuálně nejvíc způsobuje to, že cena elektřiny jde nahoru. Odborníci varují, že přehnaný optimismus zatím není na místě. Letošní rok podle nich bude velmi turbulentní a výkyvy cen energií hodně prudké. Lepší prognóza nás čeká až v příštích letech. Na původní hodnoty se už ale ceny energií nevrátí.

Plyn se na konci roku dostal na rekordní hodnotu

Ceny plynu před Vánocemi atakovaly rekordní hodnoty. Prodával se za 180 eur za MWh. Postupně se ale ceny snižovaly, také kvůli vyšším dodávkám zkapalněného zemního plynu ze Spojených států. Cena zemního plynu a elektřiny je spolu úzce spojená, protože při prodeji elektřiny na burze určuje její cenu nejdražší zdroj, ze kterého se aktuálně vyrábí. Tím je v těchto chvílích právě zemní plyn.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Elektřina

Odborníci mají jasno: „Z aktuálního poklesu burzovní ceny elektřiny lze vyčíst potvrzení, že cenu elektřiny v Evropě dál určuje cena plynu. Jakmile ta poklesla, mohla poklesnout i cena elektřiny. Tato návaznost je dána tím, že po odchodu velké části Evropy od uhlí a jádra jsou to právě plynové elektrárny, které mají dodávat chybějící energii za nedostatečně vystavěné větrníky a slunečníky,“ řekl deníku Echo24 Petr Bartoň, který je hlavním ekonomem a analytikem ze společnosti Natland.

Pokles cen zatím ještě očekávat nemůžeme

Důvodem, proč elektřina tak rychle zdražuje, je to, že růst cen elektřiny je kombinací několika faktorů. Proto se nedá očekávat, že se to vyřeší během pár týdnů. Do velkoobchodních cen elektřiny se promítl například růst ceny emisních povolenek. Částka za jednu vypuštěnou tunu CO2 se zvýšila, a to zdražilo výrobu elektřiny v uhelných elektrárnách. Cena emisních povolenek se zvyšuje i proto, že se s nimi začalo spekulovat. Evropská unie už řeší, jak nekontrolovanému obchodování s povolenkami zabránit.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Dodávky energií

Jak píše web Elektřina, dalším důvodem je také odklon Německa od uhlí a jádra. S uzavíráním uhelných a jaderných elektráren v Německu se stupňuje tlak na výrobu elektřiny v plynových elektrárnách. To je kvůli vysokým cenám plynu drahé. Výhled na rok 2022 navíc není moc optimistický. Ceny elektřiny na burze totiž zatím moc nepoklesly. Pokud se dodavatelům nepodaří nakoupit co nejdříve levnější elektřinu, budou muset zvýšené náklady zohlednit v cenících naplno.

Diskuze Vstoupit do diskuze
139 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články