Nepracovat se v Česku vyplatí: Díky státu si nezaměstnaní lidé přijdou i na 40 tisíc korun měsíčně

Sociální dávky slouží jako pomoc státu pro lidi v kritických situacích, kdy nemají dostatek prostředků na základní životní potřeby. Jejich výše může být vysoká.

i Zdroj fotografie: Aleš Peterka pro Události247
                   

Vláda Petra Fialy loni představila Deštník proti drahotě. Na stejnojmenných webových stránkách mohou lidé jednoduše zjistit, jak stát v nelehké ekonomické situaci občanům pomáhá. Například jde o příspěvek na bydlení, a to v případě, že jejich náklady na bydlení přesahují 30 procent čistých příjmů. Peníze je možné dostat až tři měsíce zpětně. Například člověk evidovaný na úřadu práce se dvěma dětmi, který platí za pronájem 20 tisíc korun, může dostat od státu až 16 tisíc korun měsíčně na bydlení.

Pro děti další peníze navíc

Rodiny s dětmi mají nárok na jednorázový příspěvek za každé dítě ve výši 5 tisíc korun. Podmínkou pouze je, aby příjmy za loňský rok nepřesáhly milion korun, což v modelovém případu člověka evidovaného na úřadu práce nehrozí. Pokud jde o rodiny s nízkými příjmy, mají také nárok na přídavky na děti. V modelové situaci jednoho dospělého a dvou dětí činí životní minimum rodiny 10 tisíc korun, píše se na webu. Aby měly rodiny nárok na přídavek, tak nesmí přesáhnout příjem rodiny 3,4násobek životního minima. V tomto případě je podmínka splněna.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Lidé se v případě nedostatku finančních prostředků mají obrátit se žádostí o dávky na úřad práce

Výše přídavku na dítě se pohybuje od 830 do 1 580 korun měsíčně, uvádí web Deštník proti drahotě. V případě, že člověk, který pečuje o dítě a nedostává od druhého rodiče výživné, může také pomoci stát. Podmínkou je probíhající exekuční či soudní řízení s rodičem, který výživné neplatí, případně ho hradí jen částečně. Stát může přiznat měsíčně částku ve výši až 3 tisíce korun, nicméně ji bude vyplácet maximálně po dobu dvou let. Celkem je tedy možné od státu dostat na náhradním výživném 72 tisíc korun.

Další dávky v hmotné nouzi

Web Peníze upozorňuje, že lidé v nepříznivé životní situaci mohou dostat také například doplatek na bydlení, příspěvek na živobytí i mimořádnou okamžitou pomoc. O tu je možné požádat pro nízké příjmy i nedostatku finančních prostředků, kvůli čemuž hrozí újma na zdraví. Peníze stát vyplácí i tehdy, když dotyčný nemá na jednorázový výdaj spojený třeba s nástupem dětí do školy, píše web Novinky. Tato nenároková dávka může být ve výši až 92 400 korun, dodávají Novinky. Dá se předpokládat, že modelový člověk na úřadu práce by měl na peníze nárok.

V modelové situaci rodiny skládající se z jednoho dospělého a dvou dětí si může domácnost jen na příspěvku na bydlení, přídavcích na děti a náhradním výživném přijít na více než 20 tisíc korun měsíčně. K tomu dospělý člověk dostává také podporu od úřadu práce, která se odvíjí od průměrného výdělku v předchozím zaměstnání. Pro letošní rok platí maximální výše podpory v nezaměstnanosti 22 798 korun měsíčně, píše web Kurzy.

Je evidentní, že člověk, který se rozhodne nepracovat, se nemusí obávat nedostatku finančních prostředků, protože stát je v oblasti sociálních dávek velmi štědrý. Uvedený příklad ukazuje, že rodič se dvěma dětmi si může přijít i na více než 40 tisíc korun měsíčně. V této částce je přitom započítána jen podpora v nezaměstnanosti, příspěvek na bydlení, náhradní výživné, přídavek na děti. Štědrost systému nemá platit navždy. Jak Události247 psaly v březnu, vláda chystá upravit systém sociální pomoci, aby došlo ke stabilizaci veřejných financí.

Diskuze Vstoupit do diskuze
60 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články