Wagnerova skupina, jejichž zakladatelem je Jevgenij Prigožin, bojuje na Ukrajině na straně Ruska. S ruským ministerstvem obrany ale není ve shodě.
Web Onet připomíná rostoucí popularitu šéfa Wagnerovců, kterému se podařilo v rámci náborů nových členů v ruských věznicích dostat na frontu přes 50 tisíc bojovníků. Prigožin si i díky tomu dovoluje čím dál víc. Neostýchá se ani v médiích kritizovat ruskou armádu i její velitele, které označil za klauny. I proto se ruský ministr obrany Sergej Šojgu odhodlal k důraznému kroku. Podle prokremelského politologa Sergeje Markova mají státní televize zákaz zmiňovat jméno zakladatele Wagnerovy skupiny, píše Onet.
Prigožin v nemilosti
Snaha nedávat pozornost Prigožinovi potvrdila i sama Wagnerova skupina. Na jejím neoficiálním kanálu v aplikaci Telegram byl zveřejněn dokument, ve kterém bylo jménem ministerstva obrany požadováno nezmiňovat jméno zakladatele wagnerovců a jeho prohlášení o aktivitách na frontě, píše Onet. Prigožin, kterému se přezdívá Putinův kuchař, se rád v médiích chlubí, což se evidentně některým nelíbí. Zdůrazňoval nejen svůj úspěch, kdy získal 50 tisíc nových lidí do bojů, ale také často mluvil o dobytí Soledaru.
V neděli pak vůdce ruské polovojenské skupiny oznámil, že jeho muži obsadili město Krasna Hora v Doněcké oblasti, informuje web Čas. Město se nachází jen několik kilometrů od města Bachmut, kde se vedou mnoho týdnů ty nejtvrdší boje. Právě během válčení v těchto oblastech se prohloubila rivalita Wagnerovců a ruské armády. Prigožinova rétorika tomu napomáhá. „V okruhu 50 kilometrů více méně zůstávají jen Wagnerovci a oni dobývají Bachmut,“ cituje jeho prohlášení web Čas.
Obrovské ruské ztráty
Popularitu Wagnerovy skupiny může také narůstat v souvislosti s dalšími neúspěchy ruské armády. Ta v posledním týdnu zaznamenala podle britského ministerstva obrany největší ztráty na bojišti od začátku invaze, píše web Plus Jeden Deň. Londýn se odvolává na statistiky o počtu obětí mezi ruskými vojáky, které zveřejnil ukrajinský generální štáb. Britská vojenská zpravodajská služba sice přiznává, že údaje nedokáže ověřit, ale předpokládá, že „trendy, které ty údaje vykreslují, jsou zřejmě správné“.
Podle britského ministerstva tak zemřelo za uplynulých sedm dní průměrně 824 ruských vojáků denně, což je čtyřikrát více, než jaký byl průměr loni v červnu či v červenci, uvádí Plus Jeden Deň. Londýn tuší i důvody takového trendu. „Nárůst v počtu ruských obětí zřejmě způsobilo vícero faktorů včetně nedostatku vycvičených vojáků, koordinace a zdrojů na frontě – příkladem toho je minimálně Bachmut,“ cituje Plus Jeden deň ze zprávy britského ministerstva.