Ruské jednotky začínají mít z jedné skutečnosti obrovský strach

Ukrajinským silám se podařilo v poslední době dosáhnout ve válce několika úspěchů, což vydatně otřáslo ruskou disciplínou. Ze strachu utíkají dokonce i ruští důstojníci.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Cherson byl jedním z prvních měst, které obsadila ruská vojska ve válce na Ukrajině, připomíná web The Sun. I proto město provází mnoho problémů. Server The Sun píše o nedostatku jídla, léků, ale také o zprávách, které přináší tvrzení o odvážení lidí během noci i zabíjení obyvatel elektrickým proudem kvůli vyvěšování ukrajinských vlajek. Teď se ale zřejmě karta otáčí. Rusové si uvědomují, že jejich dominance v Chersonu může brzy skončit. Jak píše server Sky News, ukrajinské vojenské zdroje tvrdí, že z města kvůli obavám tajně prchají ruští velitelé.

Panika narůstá

Strach ruských sil se zvětšil poté, co se Kyjevu podařilo poblíž města vyhodit do vzduchu tři mosty, píše dále web The Sun. Útěk ruských důstojníků má dokazovat pád disciplinovanosti vojáků. Lidé na místě zároveň upozorňují, že jejich útěk nikdo neviděl, zřejmě se tak muselo jednat o tajnou operaci. Obavy jsou znatelné i u těch, kteří zůstali. Jak píše web The Sun, ruské síly začaly ve městě mít více kontrolních stanovišť. Jejich počet se zvýšil obzvlášť poté, co došlo k útokům na poloostrově Krym.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Ruský tank

„Všechna auta a autobusy jsou kontrolovány. Každý je požádán o pas. Shánějí zbraně, shánějí nějaké vybavení. Strašlivě se bojí,“ cituje novináře Dmytra, který v Chersonu žije, web The Sun. Navíc útoky na ruské pozice mají přibývat, jak uvádí server Novinky. Podle washingtonského Institutu pro studium války (ISW) je jejich cílem vytlačit Rusy nejen z Chersonu, ale i dalších oblastí na západním pravém břehu Dněpru. Útoky na mosty způsobily ruským jednotkám problémy se zásobováním.

Za všechno může terorismus

Zničení železniční tratě Džankoj pak přerušilo osobní dopravu z Ruska přes okupovaná území na Krym, jak informují Novinky. Přestože se Ukrajinci k útokům nepřihlásili, vše nasvědčuje tomu, že za nimi stojí. Ve svém prohlášení to naznačil také poradce ukrajinského prezidenta Mychajlo Podlojak. „Naší strategií je zničtt (ruskou) logistiku, zásobovací linie a sklady munice a další vojenské objekty. Vytváří to chaos v jejich vlastních silách,“ cituje Podoljakova slova web Novinky.

Dá se tak předpokládat, že podobných útoků bude přibývat. Podle ISW se je bude Moskva snažit označovat za teroristické činy. „Ruští představitelé budou pravděpodobně stále častěji spojovat útoky ukrajinských partyzánů na okupovaná území s operacemi prováděnými organizacemi spojenými s islamistickým extremismem ve snaze odcizit ukrajinské partyzánské hnutí mezinárodnímu společenství,“ cituje z hlášení ISW ČTK.

Co si o dění v Chersonu myslíte?

Diskuze Vstoupit do diskuze
82 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články