Ukrajinci budou 24. srpna slavit nezávislost země a zároveň uplyne šest měsíců od začátku ruské invaze. Zelenskyj se obává krutého útoku.
Ukrajinský generální štáb informuje, že ruské jednotky pokračují v ofenzivě na východě a jihu země, píše web Blesk. Cílem ruské armády je plné ovládnutí Luhanské a Doněcké oblasti a udržení části Chersonské a Charkovské oblasti. Boje pokračují také v Záporožské a Mykolajivské oblasti, připomíná ČTK. V neděli čelilo velkému ostřelování hlavně město Nikopol, které leží v blízkosti Záporožské jaderné elektrárny. Tu od začátku invaze okupují ruská vojska a v posledních dnech se o ní intenzivně mluví v souvislosti s možnou havárií.
Obavy ze všech stran
Největší jaderné zařízení v Evropě bylo vystaveno v uplynulých týdnech několika útokům, ze kterých se vzájemně obviňuje Kyjev s Moskvou. Naději na uklidnění situace přinesla ale tisková zpráva Kremlu. Podle ní bude vyšetřovatelům OSN povolen vstup do Záporožské jaderné elektrárny. Putin se tak rozhodl po pátečním telefonickém rozhovoru s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem, jak Události247 psaly zde. Se šéfem Elysejského paláce mluvil také ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.
Jak píše ČTK, probíral s Macronem své obavy týkající se vývoje války v souvislosti s výročím ukrajinské nezávislosti, které připadá na středu. Podle ukrajinského prezidenta na den, kdy uplyne zároveň šest měsíců od začátku invaze, chystá Rusko něco „obzvlášť ošklivého“. Americký Institut pro studium války (ISW) si ve své poslední analýze také všímá toho, že ruské okupační úřady zintenzivnily únosy na zabraných územích před blížícím se ukrajinským Dnem nezávislosti, informuje ČTK. ISW také upozorňuje na pomalé tempo postupu ruských vojsk.
Nechtějí bojovat
„Silně to naznačuje, že Rusové nebudou schopni v nadcházejících měsících získat o mnoho více území, pokud se situace nevyvine nepředvídaným způsobem,“ cituje ze zprávy institutu ČTK. Podle analýzy britského ministerstva obrany má Rusko čím dál větší potíže s motivací pomocných sil, které pomáhají vojákům na Donbase. Jedná se například o členy vojenských jednotek samozvané proruské Luhanské lidové republiky.
Nedávno se objevilo video, které má zachycovat, jak její příslušníci odmítli nasazení do útočných operací v sousední Doněcké oblasti, protože už splnili svou povinnost. Podle Britů na bojovníky neplatí ani hrozby a zastrašování ze strany vyšších velitelů. „Velitelé se pravděpodobně uchylují k přímým finančním pobídkám, zatímco některé bojové jednotky jsou považovány za nespolehlivé pro útočné operace,“ cituje britské ministerstvo ČTK.