Nepomůže ani prodělání nemoci. Česko má první případ nové subvarianty covidu-19

Subvariantu koronaviru blízkou takzvané subvariantě Kentaur potvrdila Národní referenční laboratoř. Nadále dominuje subvarianta omikronu BA.5 a BA.4.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Jak vysvětluje server iDnes, subvarianta BA.2.76 je blízká takzvané subvariantě Kentaur, která se označuje BA.2.75. Nákaza kentaurem zatím ale v Česku prokázána nebyla. Podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) tvoří 96 procent pozitivních PCR testů subvarianty BA.5, případně BA.4. Narůstají také počty případů subvariant omikronu, které se označují jako BE a BF.

Imunita po prodělání nechrání

Jak dále píše server iDnes, subvarianta BE převažuje v Německu a subvarianta BF zase v Británii. „Bližší informace k těmto variantám ale dosud nejsou k dispozici, stejně tak není jasné, jak se uplatní v konkurenci s BA.2.75,“ cituje vyjádření SZÚ server iDnes. Právě subvariantu BA.2.75, které se říká kentaur, Evropské středisko pro prevenci a kontrolu nemocí zařadilo mezi varianty zájmu. Vývoj této subvarianty, stejně jako nově v Česku potvrzené subvarianty B.3.76, hodlá sledovat Národní referenční laboratoř (NRL).

iZdroj fotografie: Depositphotos
Mutace covidu-19

„Podle dostupných informací ze zahraničí by BA.2.76, která ještě nemá vlastní pojmenování, mohla podobně jako Kentaur patřit do skupiny subvariant, které dobře unikají neutralizačním protilátkám,“ cituje vysvětlení vedoucí NRL pro chřipku a nechřipková respirační virová onemocnění Helenu Jiřincovou web iDnes. Vše tak nasvědčuje tomu, že před novými subvariantami nechrání imunita po prodělání nemoci. A to i v případě že byl dotyčný již nakažen omikronem, který se na začátku roku rychle šířil.

Počty pozitivních testů stoupají

Počet případů tak v posledních dnech v Česku výrazně roste. Jak píše ČTK, za pondělí bylo potvrzeno 2896 pozitivních testů na covid-19, což je o 863 více než před týdnem. Stoupají také počty pacientů v nemocnicích. V pondělí bylo s covidem-19 hospitalizováno 524 lidí, z toho 17 osob bylo ve vážném stavu. Ministerstvo zdravotnictví ale zatím plošná opatření proti koronaviru neplánuje. Podle šéfa resortu Vlastimila Válka (TOP 09) byla stávající letní vlna očekávána. „To, že člověk chytí covid i dvakrát za rok, se stává realitou,“ cituje Válka ČTK.

iZdroj fotografie: Depositphotos
PCR Testování

Lidé mohou podle ministra zdravotnictví zabránit šíření koronaviru preventivním očkováním a nošením roušek a respirátorů. Ochranu nosu a úst doporučuje také ředitelka SZÚ Barbora Macková, jak píše server CNN Prima News. „Má smysl všude tam, kde je vysoká koncentrace lidí a špatné větrání, a také tam, kde jsou lidé více náchylní k nákaze kvůli svému zdravotnímu stavu. Týká se to tedy především prostředků hromadné dopravy, zdravotnických zařízení a domův seniorů,“ uvedla.

Diskuze Vstoupit do diskuze
69 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články