Konec Ruska na dosah: Na Putina se vykašlal jeho klíčový spojenec

Prezident Si Ťin-pching se na regionálním bezpečnostním summitu nezúčastnil večeře s 11 hlavami států.

i Zdroj fotografie: The Presidential Press and Information Office / Creative Commons / CC BY
                   

Čínský prezident se zúčastnil na Čínou a Ruskem vedeného summitu Šanghajské organizace pro spolupráci v uzbeckém městě Samarkandu. Jak píše web Extra, jedná se o jeho první zahraniční cestu od začátku pandemie covidu. Čínská delegace také svou nepřítomnost na společném obědě zdůvodnila svou politikou ohledně koronavirové prevence, píše server Extra.

Čínská zadní vrátka

Zatímco Putin se několikrát vyslovil ohledně vztahu Číny s Tchaj-wanem velmi příznivě, čínský prezident zůstal neobvykle odměřený a rezervovaný a Putinovi stejnou laskavost neoplatil v ruských záležitostech s Ukrajinou, informuje o tom web Daily Mail. Je proto možné, že jindy velmi vřelé vztahy mezi oběma velmocemi se ocitly na bodě mrazu, dodává web Extra.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Čínští vojáci

,,Čína ekonomicky velmi využívá sankce, tedy kupuje ruský plyn a ruskou naftu, tu prodává na Západ. Dobře ví, že je ekonomicky v mnohém závislá na Spojených státech, a že na ni mají páky v případě, že by to přehnala s podporou Ruské federace. Pokud by byla pravda, že to Si Ťin-pching udělal kvůli Putinovi, tak je to zásadní věc, která ukazuje, jak si Čína vůči Rusku stojí,“ řekl Andor Šándor Událostem247.

Je potřeba dialog všech států

Putin svému čínskému protějšku už dříve řekl, že Rusko si velmi cení vyrovnaného postoje, který Peking zaujal vůči konfliktu na Ukrajině, připomíná to Český rozhlas. Rusko-čínská spolupráce podle Putina hraje klíčovou roli při zajišťování stability. Čína se ve veřejných prohlášeních k ruské invazi na Ukrajinu staví spíše na ruskou stranu, i když k přímé vojenské nebo finanční pomoci zatím nesáhla, píše dále Český rozhlas.

iZdroj fotografie: The Presidential Press and Information Office / Creative Commons / CC BY
Vladimir Putin a jeho čínský protějšek

Čínské ministerstvo zahraničí dnes vyzvalo všechny strany k dialogu v reakci na slova ruského prezidenta Vladimira Putina o jaderném vydírání Ruska Západem, informuje iDnes. Mluvčí ministerstva Wang Wen-pin řekl, že všechny strany by se měly pokusit najít řešení na bezpečnostní obavy protistrany, píše iDnes. Podle západních států je ruská mobilizace znakem slabosti a přiznáním neúspěchu, uvádí server iDnes.

Diskuze Vstoupit do diskuze
68 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Zobrazit další články
Jak z obyčejné pánve udělat nepřilnavou: Stačí trocha oleje a přibližně hodina času. Jídlo se na ni už nikdy nepřichytí
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Nápoj, který dokáže zbavit špatného cholesterolu a chronických onemocnění. Skládá se z obvyklých surovin
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Proč královské ženy odpradávna musely rodit před velkým davem lidí: Některé kvůli tomu málem přišly o život
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
„K zemi půjdou jako kachny“, nové rychlopalné dělo je zabijákem stíhaček, dronů i plavidel. Doplní ho nezastavitelná raketa