Světový konflikt na spadnutí: Pokud vypukne 3. světová válka, přijde z Asie

O hrozbě třetí světové války se mluví především v souvislosti s válkou na Ukrajině. Mnohem vyšší riziko však přináší napětí mezi asijskými státy.

i Zdroj fotografie: Pfc. Han-byeol Kim / Creative Commons / CC BY
                   

Problém je hlavně v tom, že vypuknutí konfliktu může přijít z více stran. Web iDnes například popisuje hádky mezi Japonskem a Severní Koreou. Tokio před pár dny uvedlo, že je připraveno proti KLDR udeřit a sestřelit její raketu v případě pokusu vynést špionážní družici. Japonský ministr obrany Jasukazu Hamada už v souvislosti s touto hrozbou nařídil armádě, aby provedla „nezbytné přípravy“, uvádí server iDnes. Důvodem je skutečnost, že satelit, který by mohl Pchjongjang vynést, by zemi dovolil sledovat japonské ostrovy.

Riziko je velmi vysoké

Severní Korea nedávno uvedla, že už je v poslední fázi před vypuštěním své první vojenské špionážní družice. Už loni země avizovala, že hotovo má být v dubnu letošního roku. Vzhledem k odhodlanosti Japonska zamezit takovému kroku tak může ke konfliktu mezi oběma zeměmi dojít každým dnem. Nejde navíc o jediný konflikt, který v souvislosti s Asií hrozí. Dlouhodobé napětí vzhledem k minulosti panuje mezi Severní a Jižní Koreou. Loni na podzim si obě země dokonce vyměnily sérii varovných výstřelů, informuje web Seznam Zprávy.

iZdroj fotografie: The Presidential Press and Information Office / Creative Commons / CC BY
V čele Severní Koreji stojí Kim Čong-un, který je znám jako velmi nevyzpytatelný

Důvodem byl incident na moři, kdy severokorejská obchodní loď překročila námořní hranici. Právě ta je zdrojem sporů. Web Seznam Zprávy připomíná, že OSN vytyčila námořní hranici po skončení korejské války, ale KLDR její podobu nikdy neuznala a trvá na posunutí do jihokorejských teritoriálních vod. Kvůli sporu o hranici už v minulosti došlo k několika krvavým střetům, připomíná web Seznam Zprávy. V té souvislosti nejde nepřipomenout, že KLDR je nebezpečná také svými jadernými experimenty.

USA nenechávají nic náhodě

Washington nedávno avizoval prohloubení vojenské spolupráce s Jižní Koreou, informuje web iRozhlas. I proto USA do regionu po 40 letech hodlají vyslat ponorku s jadernými hlavicemi. Přestože je ochrana Soulu ze strany Washingtonu chvályhodná, je zřejmé, že případný konflikt by při zapojení USA vyvolal válku světových rozměrů. Kvůli nevypočitatelnosti severokorejského vůdce Kim Čong-una je přitom taková možnost na spadnutí. I pokud by ale nakonec riziko ze strany KLDR pominulo, v Asii hrozí jiný světový konflikt.

Jak Události247 psaly před pár dny, třetí světová válka může přijít kvůli Číně, která připravuje své hypersonické rakety. Peking zvyšuje napětí kvůli Tchaj-wanu, který považuje za své území. Naopak ostrov se považuje za samostatný stát. Tchaj-wan se těší podpoře USA, které jsou připraveny se za ostrovní stát postavit. Nedávno dokonce americký admirál John Aquilino prohlásil, že USA jsou schopny zvládnout obrannou misi na Ukrajině i na Tchaj-wanu zároveň, píše web iDnes.

Diskuze Vstoupit do diskuze
122 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články