,,Rusko může zničit všechny země NATO do půl hodiny,“ tvrdí jeden z Putinových mužů

Šéf kosmické agentury Roskosmos Dmitrij Rogozin prohlásil, že NATO vede válku proti Rusku. Moskva má být dle něj vítězem i bez použití jaderných zbraní.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Jak informuje server Daily Mail, ředitel vesmírné agentury Roskosmos Dmitrij Rogozin navzdory Putinovým zákazům použil ve vztahu k Ukrajině slovo válka. „Toto je válka za pravdu. A právo Ruska existovat jako jediný nezávislý stát,“ cituje Daily Mail jeho slova. V té souvislosti šéf kremelské kosmické agentury přiznal, že tažení na Ukrajině „přesahuje původní význam a zeměpisnou polohu“. Podle Rogozina ukrajinští vojáci bojují za NATO.

Jadernou válku nikdo nechce

Nesouhlasí tak s Putinovým tvrzením, že ruská invaze na Ukrajinu je boj proti nacistům. „Osvobozujeme Ukrajinu z okupace NATO,“ cituje Rogozina Daily Mail. Celý konflikt považuje za válku s NATO. „Neoznámili to, ale to nic nemění,“ prohlásil pro Daily Mail. Je si ale jistý, že Rusko bude vítězem. Obzvlášť, kdyby země použila jaderné zbraně, tak podle šéfa Roskosmosu může zničit země Aliance do půl hodiny. Zároveň ale připustil, že jaderný útok by negativně ovlivnil i stav Ruska, a proto nesmí k jaderné válce dojít.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Jaderný arzenál

NATO je podle Rogozina ekonomicky i vojensky silnější, ale přesto ho hodlá Moskva porazit konvenčními prostředky dodal Rogozin pro Daily Mail. Z jeho slov se dalo usuzovat, že Rusko se chystá vyhlásit válečný stav. V dnes Rusko oslavuje konec druhé světové války a porážku nacistického Německa. Putinův projev očekávaly miliardy lidí. Nic významného v něm ovšem nezaznělo, oficiální válku nevyhlásil a ani mobilizaci. Nezmínil žádné válečné úspěchy Ruska ve vztahu k Ukrajině, ale poděkoval vojákům.

Zelenského poselství

Rusku se totiž v invazi na Ukrajinu nedaří podle plánu. V posledních dnech se zvyšuje intenzita bojů hlavně na východě země. Jak píše ČTK, ruské jednotky podle Kyjeva usilují o úplné ovládnutí Doněcké a Luhanské oblasti. Ukrajinský generální štáb zároveň varuje před raketovými útoky po celé Ukrajině. Kyjev ale očekává ve válce vítězství, jak v souvislosti s oslavami Dne vítězství uvedl ve svém videu ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Volodymyr Zelenskyj

Podle ukrajinské hlavy státu se zlo znovuzrodilo. Zelenskyj tím narážel na skutečnost, že od ukončení druhé světové války uplynulo jen 77 let a znovu se v Evropě bojuje. Vyslal ale jasnou naději a povzbuzení. „Naše armáda a všichni našli lid jsou potomky těch, kteří přemohli nacismu. Znovu vyhrají a zase bude mír,“ cituje server Daily Mail.

Diskuze Vstoupit do diskuze
99 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články