Kyjev dlouhodobě žádal Západ o dodávky tanků. Nyní se podařilo tento druh podpory vyjednat. Na řadu proto přichází další technika.
Německo dlouho váhalo s dodávkou tanků Leopard 2, ale po několika týdenním tlaku spojenců povolilo, připomíná web Plus Jeden Deň. Nejen Berlín tento typ strojů Kyjevu dodá. Povolení dostaly i další země, které tanky německé výroby vlastní. Aktivní v této otázce bylo především Polsko, jak Události247 psaly minulý týden. Varšava byla připravena tanky Ukrajině dodat i přes nesouhlas Německa. Nakonec to ale nebude třeba, protože sám Berlín dodá válkou zasažené zemi ze svých zásob 14 leopardů, píše Plus Jeden Deň.
Na řadě jsou stíhačky
Dodávku bojových tanků chystají také Spojené státy. Washington oznámil, že Ukrajina dodá 31 tanků typu Abrams M1 a ukrajinské armádě bude poskytnut také výcvik pro obsluhu těchto strojů. Ukrajina tak získala konečně příslib dodávek, po kterých dlouho volala. Proto už přistupuje Kyjev k dalšímu kroku. „Dalším velkým milníkem bude získání stíhaček,“ cituje web Plus Jeden Deň vyjádření poradce ukrajinského ministra obrany Jurije Saka. Podle něj získáním moderních západních stíhaček bude mít Ukrajina na bojišti „obrovskou výhodu“.
Web Plus Jeden Deň v té souvislosti připomíná, že ukrajinské vzdušné síly mají aktuálně ve flotile dosluhující sovětské stíhačky, které dostaly ještě předtím, než Kyjev v roce 1991 vyhlásil nezávislost. Bojová letadla Ukrajina používá ve válce hlavně na sestřelování nepřátelských letadel a útoky na ruské pozice. Na možný příslib další techniky bude ale určitě reagovat Moskva. Ta už nyní varuje, že se dodávkami zbraní západní státy přímo zapojují do konfliktu na Ukrajině.
Rusko zuří
„Z evropských metropolí a z Washingtonu neustále znějí prohlášení, že posílání různých zbraňových systémů, včetně tanků, na Ukrajinu žádným způsobem neznamená zapojení těchto zemí nebo Severoatlantické aliance do bojů, které se odehrávají na Ukrajině. S tím kategoricky nesouhlasíme,“ cituje ČTK mluvčího Kremlu Dmitrije Peskova. Podle něj Rusko vnímá poslední kroky Západu jako „přímé zapojení do konfliktu“. Očekává se tak, že Putin nenechá další západní podporu Ukrajiny bez odpovědi.
Rozhodnutí poskytnout Kyjevu tanky nenechal bez odezvy ani šéf ruské Bezpečnostní rady Nikolaj Patrušev. „Anglosaský svět svou zástupnou válku proti Rusku a jeho spojencům nezataví ani po konci ‚horké fáze‘ konfliktu na Ukrajině,“ cituje jeho slova web iDnes. Ukrajina by mohla získat až stovku leopardů z různých zemí. Dosud Západ s dodávkami váhal, protože se obával možné eskalace konfliktu ze strany Ruska.