Ukrajinci dali jasně najevo, za jakých podmínek skončí válka. Na ostřelování ruského státu mají prý právo

Ani po více než 9 měsících války na Ukrajině se strany neschylují k uzavření míru. Nikdo nechce ustoupit ze svých podmínek.

i Zdroj fotografie: PRESIDENT OF UKRAINE VOLODYMYR ZELENSKYY Official website / Creative Commons / CC BY
                   

Konflikt na Ukrajině se může z určitého hlediska jevit jako neřešitelný. Rusko si nárokuje území, kterého se Ukrajina nechce vzdát. I proto neuspěl návrh amerického podnikatele Elona Muska. Ten navrhl, aby se Kyjev vzdal Krymu a přijal skutečnost, že válku s Ruskem pravděpodobně nevyhraje. Podle miliardáře by s dohledem OSN mělo na anektovaných územích proběhnout nové hlasování, které by odráželo „vůli lidu“, píše web ČT24. Musk za svůj návrh na sociální síti Twitter schytal velkou kritiku.

Bez Krymu to nepůjde

Do kauzy se zapojil také ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, který lidem ve svém hlasování položil otázku: „Kterého Elona Muska máte raději? Příznivce Ukrajiny, nebo Ruska?“ Drtivě převažovali ti, kteří chtějí miliardáře nakloněného Ukrajině. Přesto nejde popřít, že právě anektovaný Krym může být tím, na kterém ztroskotají všechna možná mírová jednání. Rusko poloostrov už od roku 2014 považuje za své území. Kyjev ale několikrát připomněl, že válka skončí až úplným osvobozením všech území, včetně Krymu.

iZdroj fotografie: Росавтодор / Creative Commons / CC BY
Ukrajina během války několik útoků na Krym a podařilo se ji zasáhnout i Kerčský most, který spojuje poloostrov s Ruskem

V této otázce ale ani Západ nemusí stát na straně Ukrajiny. Spojenci Kyjev bohatě podporují finančně, vojensky i diplomaticky, ale ani kasa západních zemí není bezedná. Pokud by nastalo osvobození všech letos anektovaných ukrajinských území, dá se předpokládat, že Západ by tlačil v tomto momentě na ukončení války.

Ukrajina ale jasně dopředu upozorňuje, že to nebude možné. Ministr zahraničí Dmytro Kuleba uvedl, že Ukrajina nikdy nepřijme mírovou dohodu zahrnující zanechání některého okupovaného území pod kontrolou Moskvy, píše web Origo.

USA potvrzují další podporu

Šéf ukrajinské diplomacie zároveň vyzval spojence, aby se nebáli možného rozpadu ruského státu v důsledku války. I proto má podle Kuleby Kyjev právo útočit na cíle v Rusku. Web Wall Street Journal upozorňuje, že západní spojenci jsou sice ve snaze zabránit ukrajinské porážce jednotní, ale ne všichni podporují cíl plného vojenského vítězství na Ukrajině, při kterém Kyjev získá zpět všechna svá území, včetně Krymu. Kuleba přesto vyjádřil přesvědčení, že USA budou Ukrajinu nadále podporovat.

Potvrzovat to může i nedělení telefonický rozhovor mezi ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským s šéfem Bílého domu Joe Bidenem. Ukrajinská hlava státu uvedla, že americkému prezidentovi poděkovala za „bezprecedentní“ pomoc, kterou Washington Ukrajině poskytuje, píše ČTK. Bílý dům zase informoval, že v rozhovoru mezi státníky došlo k potvrzení priority, kterou je pro USA posílení ukrajinské protivzdušné obrany.

Myslíte si, že Putin na požadavky kývne? Dejte nám vědět dole v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
115 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články