Ukrajina hlásí velký úspěch. Vojáci vytlačili z Charkova ruskou armádu

Ukrajinští vojáci vyhráli bitvu o druhé největší město v zemi. Ruské síly byly podle ukrajinských obránců z Charkova zatlačeny zpět k hranicím.

i Zdroj fotografie: S vědomím Armed Forces / Twitter
                   

Jak informuje server Al Jazeera, ukrajinské síly bránící severovýchodní oblast města Charkov získaly zpět okupované území. Jde tak o velký úspěch ukrajinské armády, protože Charkov je druhým největším ukrajinským městem. Stáhnutí ruských vojsk potvrdil i starosta Charkova Ihor Těrechov, jak píše ČTK. Rusové měli odejít směrem k hranicím, protože město se nachází 50 kilometrů od Ruska.

Rusům se nedaří

Ukrajinská protiofenziva se raduje, protože velké město na východě země bylo jedním z hlavních cílů ruské invaze. Podle amerického Institutu pro studium války (ISW) měla ale ruská armáda problém nejen s ukrajinským odporem, ale také s vlastním zásobováním. Město se jí tak nepodařilo rychle obklíčit a obsadit. Z města teď mají naopak podle ukrajinského generální štábu ruské jednotky odcházet. Moskva to popírá.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Voják

Naopak tvrdí, že Charkov ruské jednotky ostřelují a v pátek rakety zasáhly armádní sklad. Rozpor v prohlášeních obou stran není ničím překvapivým. Rusko se dlouhodobě snaží vyvracet jakékoliv své neúspěchy ve válce na Ukrajině. Přitom je zřejmé, že ruské armádě se nedaří podle plánu. Důkazem je také situace ve městě Izjum. I tam podle gubernátora Charkovské oblasti Oleha Syněhubova ruské jednotky ustupují po zahájení ukrajinského protiútoku.

Skupina G7 viní Moskvu

Jak připomíná ČTK, Izjum přitom Rusové obsadili už 1. dubna. Zničeno bylo od té doby asi 80 procent města, přestože tam je stále až 15 tisíc civilistů. Protiútokům čelí Rusko nejen na bojišti, ale také na mezinárodní scéně. Skupina G7 obviňuje Moskvu, že zapříčinila jednu z nejvážnějších potravinových a energetických krizí. Hladomorem jsou kvůli blokování černomořských přístavů na Ukrajině ohroženy hlavně nejchudší země v Africe a na Středním východě, protože váznou vývozy obilí, jak píše Al Jazeera.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Skupina G7

Skupina sedmi předních ekonomik světa se proto na třídenním summitu na německém pobřeží Baltského moře rozhodla pro jejich podporu. „Jsme odhodláni urychlit koordinovanou mnohostrannou reakci s cílem zachovat globální potravinovou bezpečnost a stát v tomto ohledu na straně našich nejzranitelnějších partnerů,“ cituje prohlášení G7 server Al Jazeera. Skupina také vyzvala Čínu, aby přestala pomáhat Rusku především s ohledem na mezinárodní sankce. Skupina G7 je složená z Kanady, Francie, Německa, Itálie, Japonska, Velké Británie a USA.

Diskuze Vstoupit do diskuze
65 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články