Putinovy plány jsou nevypočitatelné. Poslední události naznačují snahu o větší další na bojišti

Válka na Ukrajině trvá už deset měsíců a dá se předpokládat, že ruský prezident Vladimir Putin bude chtít otočit vývoj na svou stranu.

i Zdroj fotografie: Russian Presidential Press and Information Office / Creative Commons / CC BY
                   

Předvánoční týden byl bohatý na zprávy, ale nejednalo se o významné události na frontě. Naopak v zákulisí se zřejmě aktuálně odehrávají nejdůležitější činy, které rozhodnou o dalším vývoji v bojích. Jak připomíná web Washington Examiner, v poslední době je velmi aktivní situace kolem Běloruska. V pondělí zemi navštívil ruský prezident Vladimir Putin i ministr obrany Sergej Šojgu. Dlouhodobě se spekuluje o tom, že se Minsk do války na Ukrajině zapojí. Jestli se šéfovi Kremlu podařilo běloruského vůdce Alexandra Lukašenka přesvědčit zřejmě napoví nejbližší dny.

Bělorusko jako zástěrka

Oba na společné tiskové konferenci potvrdili vzájemnou podporu, píše web Washington Examiner. Navíc ještě před Putinovou návštěvou Bělorusko prověřilo připravenost své armády. Zapojení Minsku do války by ale nakonec nemuselo přinést nic dobrého. „Motivace běloruských vojáků zapojit se do něj je zcela minimální. Takové rozhodnutí by se mohlo stát významným zdrojem destabilizace pro Lukašenkův režim,“ vysvětlil pro web iRozhlas Richard Stojar z Centra bezpečnostních a vojenskostrategických studií Univerzity obrany v Brně.

iZdroj fotografie: The Presidential Press and Information Office / Creative Commons / CC BY
Putin a Lukašenko jsou dlouhodobí spojenci a válka na Ukrajině jejich přátelství ještě posílila

Přesto tato varianta není vyloučena. Stejně jako možnost, že Rusko podnikne útoky na Ukrajinu opět z běloruského území. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov tuto domněnku sice odmítá s tím, že je to „naprosto hloupé“, ale může jít jen o klam, uvádí web Washington Examiner. Ve hře je také varianta, že upínání na Bělorusko je ze strany Moskvy záměrně vyvolané. Pravá podstata dalších ruských kroků tím může unikat. Vyloučeno není vánoční překvapení ve formě velkého útoku na Ukrajinu na místech, kde to nikdo nebude čekat.

Velký útok může přijít brzy

Riziko masivnější odpovědi Moskvy se zvyšují i kvůli kroku ukrajinského prezidenta, který tento týden navštívil USA. Bylo to poprvé, kdy Zelenskyj od začátku války opustil Ukrajinu. Cesta bude Kyjevem brána jako úspěšná, protože americký prezident Joe Biden přislíbil další pomoc. Co nevidět má Ukrajina dostat také systém protivzdušné obrany Patriot, který má zemi uchránit před ruskými raketovými útoky na kritickou infrastrukturu.

Takový krok se zřejmě Putinovi nelíbí. Přesto se s tím hodlá Moskva vyrovnat. Podle ruského prezidenta na ně něj Rusko najde protilék, píše ČTK. Putin zároveň sytém označil za zastaralý, přiznal ale, že celý konflikt prodlouží. I tato slova mohou být jen z jeho strany vypočítavá. Jak Události247 informovaly zde, spekuluje se o tom že Moskva nejpozději na začátku příštího roku podnikne rozsáhly raketový útok na ukrajinská rozhodovací centra, což má vývoj války zvrátit.

Diskuze Vstoupit do diskuze
132 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články
Scvrklý svetr už nemusí letět do koše. Zachránit se dá mrazem nebo pomocí alobalu
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Kopřivu dvoudomou znali už staří Egypťané. Její pozitivní účinky na artritidu potvrdila i věda
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Nafukovací návnady z Děčína matou ruské vojáky. I kvůli nim mohou hlásit až neuvěřitelná čísla některých zničených zbraní
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Video: účinný protivzdušný komplet Alvis Stormer nečekaně prohrál se sebevražedným dronem, měl mj. nejrychlejší MANPADS světa