Rusku hrozí kolaps. Kvůli válce je skoro úplně bez peněz

Invaze na Ukrajinu stojí Moskvu nemalé finanční prostředky, které mají dopad na ruskou ekonomiku. Už za rok může být na kolenou.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Ruský oligarcha Oleg Děripaska předpovídá, že v roce 2024 nastane kolaps ekonomiky v Rusku, píše web Express. Na ekonomickém fóru v Krasnojarsku vydal několik varování. Muž blízký Kremlu například upozornil, že konflikt vyvedl tisíce pracujících mužů z ekonomiky a došlo také k narušení dodavatelských řetězců. Vše má mít na zemi, která je tak už skoro bez peněz, velké dopady. „Peníze dojdou příští rok,“ cituje ruského oligarchu Express. Děripaska neočekává, že dojde k ukončení války minimálně do roku 2025.

Napětí pokračuje

Jeho rozhořčení ovlivnily také kroky ruské vlády. Podle něj totiž Kreml zahájil „otřesy“ podniků, aby vyrovnal ekonomický výpadek. Jeho hodnocení situace navíc přichází v době, kdy ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov tento týden jednal se svým americkým protějškem Antony Blinkenem. Šlo přitom o osobní rozhovor na nejvyšší úrovni mezi Ruskem a Spojenými státy od začátku války na Ukrajině, což by na první pohled mohlo vyvolávat naděje na uklidnění situace. Zatím ale nic nenasvědčuje tomu, že by mělo ke zmírnění napětí dojít.

Setkání politiků bylo velmi krátké. Podle amerických představitelů si šéfové diplomacie obou mocností povídali zhruba 10 minut na okraji konference ministrů zahraničí G20 v Dillí. Blinken měl Lavrovovi zdůraznit 3 body, píše ČTK. Jednalo se o potvrzení neutuchající americké podpory Ukrajině, výzvu k přehodnocení ruského rozhodnutí pozastavit účast na smlouvě Nový START a dojít mělo také na téma neprodleného propuštění Američana Paula Whelana. ČTK připomíná, že bývalý voják byl v Rusku odsouzen k 16 letům vězení za údajné zapojení do špionáže.

USA pošlou na Ukrajinu další vojenskou pomoc

Není ale jasné, jak se k bodům vyjádřila ruská strana. Tamní agentury zdůraznily, že ministři spolu mluvili jen „za chodu“ a nešlo tak o jednání či oficiální schůzku. Podle mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marije Zacharové o rozhovor požádal Blinken, píše ČTK. Přestože jsou rusko-americké vztahy na zřejmě nejnižším bodě od kubánské raketové krize během studené války, má setkání dvou důležitých mužů ukazovat, že komunikace Washingtonu a Moskvy na nejvyšší úrovni zůstává otevřená, upozorňuje Express.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Válka na Ukrajině trvá už více než rok a zatím nic nenaznačuje tomu, že by měla skončit

Brzdit jakýkoliv pokrok v komunikace ale může americké odhodlání dál ve válce podporovat Ukrajinu. Web Fórum24 informuje, že v pátek Blinken oznámil další vojenskou pomoc válkou zasažené zemi v hodnotě 400 milionů dolarů (asi 8,8 miliardy korun). Ukrajinci mají z amerických skladů dostat hlavně munici, a to včetně střel do raketových systémů HIMARS a houfnic, píše Fórum24.

Nastane v Rusku ekonomický kolaps?

Diskuze Vstoupit do diskuze
127 lidí právě čte
Ondřej Trčálek
Autor článku

Ondřej Trčálek

Baví mě čtenářům poskytovat fakta a dávat je do souvislostí. Působil jsem v rádiích Orion a Kiss Morava. Od roku 2005 jsem vyráběl reportáže pro několik televizí. Inspiraci hledám především v hudbě.

Zobrazit další články
Scvrklý svetr už nemusí letět do koše. Zachránit se dá mrazem nebo pomocí alobalu
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Kopřivu dvoudomou znali už staří Egypťané. Její pozitivní účinky na artritidu potvrdila i věda
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Nafukovací návnady z Děčína matou ruské vojáky. I kvůli nim mohou hlásit až neuvěřitelná čísla některých zničených zbraní
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Video: účinný protivzdušný komplet Alvis Stormer nečekaně prohrál se sebevražedným dronem, měl mj. nejrychlejší MANPADS světa