Data ukazují, že nová varianta omikronu označená jako BA.2 je nakažlivější než původní mutace. Podle britských expertů ale hospitalizací nepřibývá.
„Utajená mutace“. I tak je někdy nazývána nová varianta omikronu oficiálně označovaná jako BA.2. Nejvíce případů onemocnění touto variantou se objevilo zatím v Dánsku. Země na severu Evropy hlásí minimálně 6 400 potvrzených nákaz touto mutací. BA.2 už obletěla také polovinu Spojených států a několik stovek případů se objevilo také ve Velké Británii. Tam bylo od loňského listopadu zaznamenáno 420 případů.
Je důvod k panice?
Právě britská Agentura pro zdravotní bezpečnost (UKHSA) upozorňuje, že „utajená mutace“ se šíří znatelně rychleji než původní omikron. Tato varianta se přitom stala tou nejnakažlivější od začátku pandemie. „Vidíme že BA.2 se šíří rychleji, což se projevilo ve všech regionech Anglie,“ cituje hlavní lékařskou poradkyni UKHSA Susan Hopkins server Blesk. Zároveň ale odbornice upozornila na to, že hospitalizace a úmrtí vztahující se k nové mutaci jsou nízké. Poradkyně vyzývá k opatrnosti, a proto doporučuje stále nosit ochranu dýchacích cest.
Povinnost nosit roušky na veřejných místech přitom byla ve Velké Británii nedávno zrušena. Lékařka je ale v prostorech, kde je mnoho lidí, doporučuje. Stejně tak vyzývá k očkování a k testování. Vědci zároveň ubezpečují, že vakcína by měla být efektivní i proti variantě BA.2. Klidné nechává nová mutace také experty v Dánsku. „Nevidím žádné rozdíly v počtech hospitalizací nebo úmrtí, takže to zatím není nic, co by v nás vyvolávalo obavy,“ prohlásil vedoucí lékař z výzkumného ústavu Statens Serum Institut (SSI) Anders Fomsgaard.
Bolest zad a motání hlavy
Důvod k panice zatím neshledává ani Boris Pavlin ze Světové zdravotnické organizace (WHO). I podle něj není nová varianta nebezpečnější než původní BA.1. Zároveň předpokládá, že tato subvarianta neovlivní ani účinnost stávajících vakcín proti covidu-19. Novinkou jsou ale příznaky, které může omikron vyvolat při nákaze. Obecně se už ví, že je často provázen kašlem nebo způsobuje bolest v krku. Britští odborníci ale teď vedle únavy, bolesti hlavy, rýmy, případně ztráty chuti a čichu, přidávají ještě další dva doprovodné symptomy.
Jak informuje server Mirror, nově na seznam přibyla bolest zad a motání hlavy. Experti vychází z dat, která sbírají od lidí nakažených koronavirovým onemocněním. Ti mohou po pozitivním výsledku testu zaznamenávat své symptomy do aplikace. Bolest, především spodní části zad, se objevuje při nákaze omikronem mnohem častěji než po nákaze deltou. K motání hlavy pak podle vědců dochází spíše v akutní fázi nemoci, během rekonvalescence nebo v rámci příznaků dlouhého covidu.