Vitamin D dokáže zabránit těžkému průběhu covidu-19, míní izraelští vědci

Studie z Izraele přináší přesvědčivé důkazy, že vyšší hladina vitaminu D dokáže snížit riziko vážného průběhu koronavirového onemocnění.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Vitamin D podle vědců z Bar Ilanovy univerzity a nemocnice pro západní Galileu tvrdí, že vitamin D má silný dopad na závažnost covidu-19. Recenzovaná studie vyšla v odborném časopisu PLOS One. Podle ní lze na základě hladiny vitaminu D předpovídat průběh koronavirového onemocnění. Vědecká práce je podložena daty z prvních dvou vln koronavirových nákaz v Izraeli, kdy ještě nebylo k dispozici očkování proti covidu-19.

Platí závěry i pro omikron?

Závěry ukazují, že nedostatek vitaminu D výrazně zvyšuje riziko těžšího průběhu koronavirového onemocnění. Spoluautor studie, lékař Amiel Dror, považuje za pozoruhodné sledovat pravděpodobnost vážného průběhu covidu-19 u lidí, kteří mají nízké hladiny vitaminu D, oproti těm, kteří ho mají dostatek. Přestože studie probíhala před nástupem omikronové vlny, Dror nepochybuje, že by nebyl vitamin D účinný i proti této variantě. Spoluautor studie poukazuje na to, že se koronavirus natolik nemění.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Omikron

„To, co spatřujeme, když vitamin D pomáhá lidem s covidovou nákazou, je výsledkem toho, že účinně posiluje schopnost imunitního systému vypořádat se s virovými patogeny, které napadají dýchací soustavu,“ cituje Drora server Echo24. Podle izraelské studie z roku 2011 mají nedostatek vitaminu D téměř čtyři z pěti Izraelců. Tamní zdravotnické úřady proto během pandemie doporučovaly brát tablety vitaminu D. Data o účinnosti tohoto vitaminu proti covidu-19 ale dosud chyběla.

Potvrzeny předběžné výsledky z června

Jak připomíná The Times of Israel v červnu loňského roku zveřejnili výzkumníci z Izraele první informace o spojitosti hladiny vitaminu D a průběhu covidu-19. Data ukazovala, že 26 procent pacientů, kteří zemřeli v souvislosti s koronavirem, mělo před hospitalizací nízké hladiny vitaminu D. Naopak u pacientů s normálními hodnotami, došlo k úmrtí jen ve třech procentech. Tenkrát došli zároveň vědci ke zjištění, že u hospitalizovaných pacientů s nízkou hladinou vitaminu D je 14krát vyšší pravděpodobnost těžkého průběhu.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Vitamíny

Tyto předběžné výsledky byly zkoumány právě týmem lékaře Drora a byly potvrzeny. „Lidé by se z toho měli poučit, že studie poukazující na důležitost užívání vitaminu D jsou velmi spolehlivé a nejsou založeny na zkreslených údajích,“ okomentoval závěry spoluautor studie. Vitamin D si tělo běžně samo tvoří díky slunečnímu záření, ale někdy je třeba ho doplnit uměle. Ovlivňuje látkovou výměnu vápníku a důležitý je také pro zdravé kosti a zuby. Zároveň pomáhá udržovat zdravé svaly a vliv má také na imunitní systém.

Diskuze Vstoupit do diskuze
68 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články