V posledních týdnech došlo na ruském území k několika explozím, které měla mít na svědomí Ukrajina. Vše ale mohlo být zcela jinak.
Nejvýraznější událost proběhla na začátku měsíce, kdy došlo k výbuchům na strategických místech na ruském území. Jak připomíná web iDnes, na vojenském letišti Engels u Saratova byly poškozeny bombardéry a na letišti u Rjazaně vybuchla cisterna s palivem. Jde přitom o místa, která jsou vzdálená několik stovek kilometrů od ukrajinských pozic. Podle ruského ministerstva obrany za útoky stojí Kyjev, který útočí drony. Web Daily Mail připomíná i požár, který nedávno zasáhl nákupní centrum v Krasnodarském kraji na jihu Ruska.
Tajná akce CIA a NATO
Jde jen o některé z mnoha takových incidentů, a proto ruský prezident Vladimir Putin zesiluje své výhrůžky. Za útoky ale zřejmě nestojí Ukrajina, ale CIA. Ta podle Jacka Murphyho, bývalého velitele speciálních operací americké armády, spolupracuje s nejmenovaným „spojencem NATO“, píše web Daily Mail. Společně mají provádět tajné sabotážní operace uvnitř Ruska. Samostatně další evropské zpravodajské služby údajně „nahnaly agenty do Ruska, aby vytvořily chaos bez pomoci CIA“, stejně jako Ukrajina, uvádí dále web Daily Mail.
Výbuchy v Rusku zasáhly nejen letiště, nákupní centra, ale také plynovody či železnice. „Kampaň zahrnuje dlouhotrvající spící buňky, které spojenecká špionážní služba aktivovala, aby zabránila invazi Moskvy na Ukrajinu vedením tajné války za ruskými liniemi,“ cituje Murphyho web Daily Mail. CIA ale jakékoli obvinění odmítla. Murphy potvrdil, že američtí úředníci nebyli přímo zapojení do žádných útoků, ale použili k tomu „spojeneckou zpravodajskou službu“. Schválit takovou akci měl přímo americký prezident Joe Biden.
Nejde o náhody
„Zatímco velení a kontrola nad sabotážním programem přísluší CIA z právních důvodů, spojenec NATO má silné slovo v tom, jaké operace budou pokračovat, protože jsou to jejich lidé, kteří přebírají rizika,“ cituje amerického veterána web Daily Mail. Podle něj CIA provádí tuto akci jako skrytou, což ji dovoluje americký kodex a může tak oficiálně svou účast odmítat. Počet a místa ruských výbuchů přitom ukazují, že nejsou náhodné. V polovině listopadu došlo k masivní explozi na hlavním plynovodu v Leningradské oblasti nedaleko Petrohradu.
Na Štědrý den pak zasáhl požár velký sklad, který patří ruskému institutu lehkých slitin v Moskvě, jehož největším akcionářem je Rostec, což je ruský státní obranný konglomerát, v jehož čele stojí bývalý Putinův kolega z KGB Sergej Chemezov, připomíná web Daily Mail. Požár zasáhl nedávno také palubu jediné ruské letadlové lodi Admirál Kuzněcov, která je v opravě, jak Události247 informovaly na Štědrý den.