V ruské státní televizi padají výroky o třetí světové válce

Potopení ruského křižníku Moskva přineslo překvapivé výroky. Podle moderátorky státní ruské televize tím eskalovala třetí světová válka. Rusko má stát proti NATO.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Jak informuje server Independent, podle ruské moderátorky a politické komentátory Olgy Skabejevové přerostl konflikt na Ukrajině ve třetí světovou válku. Rusko v ní má bojovat proti Severoatlantické alianci (NATO). Právě to má být podle moderátorky televize Rossija 1 důvodem, proč „speciální operace“, jak válku na Ukrajině Kreml prezentuje, trvá tak dlouho. „Právě teď bojujeme když ne proti samotnému NATO, pak proti infrastruktuře Aliance, proti Spojeným státům,“ cituje slova televizní komentátorky server Echo24.

Potopený křižník vyvolal pobouření

Skabejevová připomněla v této souvislosti také dodávky zbraní po železnici od západních spojenců, a proto vyzvala ke zničení ukrajinských železnic. „To není vtip. Měli bychom vážně uvažovat o zničení železničních uzlů,“ nebrala si moderátorka servítky. Je zřejmé, že hrdá obhájkyně Kremlu zdrsnila své výroky kvůli ruské ztrátě v křižníku Moskva. K potopení vlajkové lodě Černomořské flotily došlo poté, co ho minulý týden zasáhly dvě protilodní střely.

Plavidlo bylo schopno pojmout až 500 námořníků. Podle ukrajinské pobřežní stráže se celá posádka zřejmě utopila. Křižník Moskva pocházející ze sovětské éry nedávno prošel modernizací a byl ruskou chloubou. Není se tak čemu divit, že jeho zničení rozpoutalo tolik emocí. Obzvlášť mezi těmi, kteří jsou velkými zastánci prokremelských názorů. A velkou sympatizantkou ruského prezidenta Vladimira Putina moderátorka a politická komentátorka Olga Skabejevová bezesporu je.

Objevuje se i kritika

Její útočnost vůči čemukoliv protiruskému neušla v minulosti ani českým divákům, když se v přímém přenosu pohádala se starostou pražské části Řeporyje Pavlem Novotným. V západním světě se „proslavila“ také kvůli výrokům vůči britské vládě, kterou obvinila z otrávení dvojitého agenta Sergeje Skripala. Potopení křižníku Moskva ale vyvolalo odezvu i u dalšího ruského propagandisty Vladimira Solovjova. Ten ale tuto ruskou ztrátu bere spíše jako selhání a ruské vedení vyzval k vysvětlení, co se stalo.

iZdroj fotografie: Ministry of Defence / Creative Commons / CC BY
Křižník Moskva

„Od kdy se válečná loď bojí raketového úderu? Nebo něco aktivováno? Co je s vaším hasicím systémem?“ cituje jeho slova server Echo24. Nebyl to jediný náznak kritiky vůči Kremlu v jeho posledním pořadu. Pozvaný host naznačil, že by mělo dojít ke stažení ruských vojsk a prostor by naopak měla dostat diplomacie. „Už toho bylo dost. Armáda už svůj úkol splnila. Nechme tenhle konflikt vyřešit diplomaty,“ zaznělo v Solovjovově pořadu.

Diskuze Vstoupit do diskuze
92 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články