Ruská soukromá armáda známá jako Wagnerovci hraje ve válce na Ukrajině důležitou roli. Nyní může podle amerických analytiků zmizet.
Podle amerického Institutu pro studium války (ISW) Wagnerova skupina v poslední době zpomalila nábor žoldáků, píše web Čas. Ten byl přitom v poslední době velmi intenzivní. Zakladatel Wagnerovců Jevgenij Prigožin dokonce sám objížděl ruské věznice a snažil se naverbovat nové členy, kteří by se zapojili do války na Ukrajině. Na oplátku byla mužům slíbena svoboda bez ohledu na to, za co a jak dlouhý trest si ve vězení odpykávají, připomíná Čas. Podmínkou zbavení se trestu bylo podepsání smlouvy a následné přežití bojů na Ukrajině.
Vězni mají zřejmě špatnou kondici
Nejen v ruských věznicích se Wagnerova skupina snažila najít nové členy. Bojovníky hledali Wagnerovci také v Srbsku, jak Události247 psaly minulý měsíc. Nyní ale podle ISW nábor zpomaluje. Ze statistiky amerických analytiků vyplývá, že počet ruských vězňů klesl od listopadu 2022 do ledna 2023 o 6 tisíc. Oproti dřívějším číslům je to značný rozdíl, protože loni v září a v říjnu odešlo z ruských věznic až 23 tisíc lidí.
Na poklesu počtu vězňů se měl podle ISW podílet právě nábor Wagnerovy skupiny, která má zároveň vysokou úmrtnost svých členů. Wagnerovci jsou známí svou útočnou taktikou boje, kdy se pokouší prolomit ukrajinské linie jen množstvím útočících bojovníků, a to bez podpory těžké techniky. To ale vyžaduje značnou kondici. „Pravděpodobně podprůměrná fyzická kondice většiny odsouzenců v ruských věznicích není dostatečná pro vojenskou službu, což také asi brzdí nábor Wangerovy skupiny,“ cituje server Čas ze zprávy ISW.
Prigožinův vliv roste
Ve hře je ale také další důležitý faktor. Podle amerických analytiků se ruské ministerstvo obrany snaží Wagnerovce z budoucích útoků „odstavit.“ Důvodem může být i obava Putina ze sílícího vlivu Prigožina. Web E15 připomíná, že zakladatel skupiny se často dostává do střelu s elitami a otevřeně hodnotí situaci na bojišti. I proto se objevily spekulace, že by mohl vstoupit do politiky a uzurpovat si moc. Pro tuto variantu hrají ruské neúspěchy ve válce, které ubírají body stávajícímu prezidentovi Vladimiru Putinovu.
„I když rozvrat státu nebo separatistická povstání ještě nejsou na obzoru, zvyšující se viditelnost Prigožina a Kadyrova signalizuje slabost státu,“ napsala v prosinci pro web AlJazeera šéfka Ruského ústavu na londýnské univerzitě Gulnaz Šarafudinova. Prigožinova nevýhoda ale je, že za ním nestojí mocenské elity a má naopak nepřátele i mezi vlivnými Rusy, připomíná web E15. Na rozdíl od čečenského lídra Ramzana Kadyrova ho nicméně v politickém postupu neomezuje jeho etnický původ.