Ruští propagandisté reagují na zásilku tanků pro Ukrajinu: Podle nich jde o svatou válku a rehabilitaci nacismu

Rozhodnutí německé vlády předat Ukrajině tanky Leopard 2 okomentovali přední ruští propagandisté Vladimir Solovjov i Margarita Simonianová.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Podle Vladimira Solovjova jde o „zásadní obrat ve světových dějinách“ a „rehabilitaci nacismu,“ píše web Onet. Moderátor ruské státní televize Rossija 1 komentoval skutečnost, že německé tanky vjedou na Ukrajinu, velmi drsně. „Pro nás to znamená svatou válku,“ cituje jeho vyjádření web Onet.

Ruské mlžení

Na rozhodnutí Berlína reagovala i další ruská propagandistka Margarita Simonianová. Podle ní je Rusů tolik, že je Němci nebudou schopni zničit.Jsou nás miliony. Zkuste s námi bojovat. Dříve nebo později to skončí a co s námi budete dělat? Na stejné planetě, ve stejné Evropě, blízko sebe. Jak budeme žít?“ cituje její slova web Onet.

Simonianová přišla ve svém prohlášení také s informací, že 94 procent Němců s rozhodnutím předat tanky Ukrajině nesouhlasí. Neuvedla ale, z jakého zdroje takové číslo čerpá. Musíme zbavit německou společnost fašistů,“ dodala. Její prohlášení je přitom v rozporu s nedávno provedeným průzkumem německé veřejnoprávní stanice ARD.

Ten ukázal, že Němci jsou v otázce vyslání tanků na Ukrajinu rozděleni. Zatímco 46 procent obyvatel je pro, 43 procent je proti, uvádí Onet. Postupně se ale pacifistický postoj Němců mění. Před začátkem ruské invaze na Ukrajinu bylo 73 procent německé populace proti posílání jakýchkoli zbraní Kyjevu. Po zahájení invaze se toto číslo zvedlo dokonce na 78 procent. Aktuálně je ale německá společnost rozdělená jen v otázce tanků. O samotné pomoci Ukrajině panuje většinová shoda, informuje server iRozhlas.

Tanky pošle Ukrajině několik zemí

I s ohledem na mínění společnosti proto německá vláda nechtěla rozhodnutí ohledně dodávek tanků Leopard na Ukrajinu uspěchat. Jde v podstatě o jediný typ tanku, který může Berlín válkou zasažené zemi poslat ve velkém, a to včetně munice a zásob náhradních dílů, připomíná web iRozhlas. Německé váhání ohledně Leopardů bylo nakonec tento týden prolomeno. Berlín přislíbil dodat Ukrajině čtrnáct strojů a povolil i reexport tanků z dalších zemí, informuje server ČT24. Dodávky ze své výzbroje poté oznámily Polsko, Finsko, Norsko, Španělsko či Nizozemsko.

iZdroj fotografie: mark6mauno / Creative Commons / CC BY
USA na Ukrajinu pošlou 31 tanků M1 Abrams

V reakci na německé rozhodnutí se rozhoupaly v otázce tanků také Spojené státy. Americký prezident Joe Biden oznámil, že Kyjevu pošle 31 strojů M1 Abrams. Podle šéfa Bílého domu mají Ukrajině pomoci „manévrovat v otevřeném terénu,“ píše ČT24. Washington zároveň upozornil, že se nejedná o útočnou hrozbu pro Rusko. Moskva to ale vidí jinak. Podle mluvčího Kremlu Dmitrije Peskova se poskytnutím tanků západní země přímo zapojí do konfliktu, jak Události247 informovaly minulý týden.

Diskuze Vstoupit do diskuze
113 lidí právě čte
Martin Duplák
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články
Toto jsou nejčastější chyby při čištění podlah: děláte je také?
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
První pomoc od bolesti nabídne tenisový a lakrosový míček: Masáž s nimi pomůže od bolesti kloubů a zad
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Ženy to při autonehodě odnesou více než muži, zjistili vědci. Může za to konstrukce těla
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Rusko se vrací ke konceptu mnohatisícové tankové flotily po vzoru SSSR: rozjede to ve velkém, válku na Ukrajině to ale neovlivní; snad