Špion v ukrajinských řadách: Tajné informace posílal Putinově armádě on-line

Podle ukrajinského Státního úřadu pro vyšetřování měl zadržený představitel bezpečnostních sil vykonávat špionáž pro Rusko.

i Zdroj fotografie: Inter / Creative Common / CC BY
                   

Ukrajinský Státní úřad pro vyšetřování (SBI) uvedl, že zadrženým je podplukovník ukrajinské tajné služby (SBU), informuje web Plus Jeden Deň. Před dopadením toho měl špion stačit vyzradit docela hodně. Rusku a Putinově armádě údajně sdělil lokalitu vojenských kontrolních stanovišť v Záporožské oblasti, a také další tajné informace. Vše měl zřejmě posílat svým ruským kontaktům prostřednictvím internetu, píše Plus Jeden Deň. Používal prý i mobilní aplikace.

Zrádci musí pryč

Vyšetřovatelé u muže našli mobilní telefony, ruské SIM karty, finanční hotovost a další důkazy, které mají potvrzovat „dlouhodobé vazby“ zadrženého na Rusko a tamní orgány, píše Plus Jeden Deň. Šéf SBU Vasil Maljuk uvedl, že v současné situaci tajná služba pracuje jako jeden tým a dělá maximum pro vítězství Ukrajiny“. Podle něj je vyčištění instituce od zrádců důležitou součástí celého procesu. Do toho se pustilo SBU po dobu ruské invaze velmi intenzivně.

Od 24. února loňského roku zahájilo SBU vyšetřování více než 2000 trestních řízení vůči osobám podezřelým z kolaborace s Ruskem. Loni v červenci ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj odvolal z funkce šéfa SBU Ivana Bakanova. Jeho rozhodnutí následně schválil ukrajinský parlament, informuje web iRozhlas. Důvodem bylo neefektivní plnění jeho povinností. Ukrajinská hlava státu tehdy uvedla, že po vypuknutí invaze zůstalo na okupovaných územích více než 60 členů SBU a úřadu generální prokuratury, kteří kolaborovali s Ruskem.

Ukrajinské čistky

I proto byla ve stejný moment odvolána i generální prokurátorka Iryna Venediktovová, píše iRozhlas. Ta se v roce 2020 stala první ženou, která na Ukrajině zastávala tuto vysokou funkci. Zodpovědná byla mimo jiné za stíhání ruských válečných zločinů na Ukrajině, dodává iRozhlas. Čistky na Ukrajině probíhají i z jiných důvodů. Web Novinky informuje, že z funkce byl odvolán i náměstek z ministerstva pro místní rozvoj a infrastruktury Vasyl Lozynskyj.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Korupční kauza dopadá i stranu Služebník lidu, ze kterého vzešel prezident Zelenskyj

Ten měl být Národním protikorupčním úřadem (NABU) přistižen při převzetí úplatku ve výši 400 tisíc dolarů (8,8 milionu korun). Peníze přijal za zprostředkování smlouvy na nákup techniky a zařízení. Ukrajinský úřad také prošetřuje okolnosti nákupu údajně předražených potravin pro armádu v celkové hodnotě přes 13 miliard hřiven, dodávají Novinky.

Co si o tom myslíte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
101 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články