Česká republika může na řešení současné krize využít miliardu eur od Evropské unie. Dotace pomohou rychleji zajistit naléhavé potřeby bydlení ukrajinských rodin.
Exministryně Klára Dostálová (ANO) kritizovala současného šéfa ministerstva pro místní rozvoj za to, že je v řešení uprchlické krize pasivní. Jak to vnímá Ivan Bartoš (Piráti), jaké programy připravuje jeho resort? Nejen o tom v rozhovoru pro Události247.
Česká republika je na hraně kapacit, pokud jde o přijaté ukrajinské uprchlíky. Jak vytvářet nová místa?
Byl jsem v Bruselu, kde jsem nejen na Kohezním fóru řešil a vyjednával, aby Česká republika mohla miliardu eur z Národního plánu obnovy využít na řešení současné krize. Konkrétně na zvládnutí velkého počtu příchozích lidí z Ukrajiny. Věřím, že s tím najdeme oporu u i dalších zemí.
Řešil jste to i z kolegy z jiných zemí?
Ano, i z tohoto důvodu jsem svolal online jednání devíti zemí, které jsou bezprostředně zasaženy touto válkou jako Polsko, Slovensko, Rumunsko nebo Estonsko. Shodli jsme se na tom, že tato bezprecedentní situace si bude vyžadovat pomoc, včetně té finanční, ze strany Evropské unie. Je to společná krize celé EU, ale s asymetrickými dopady.
Co to znamená?
Musíme se samozřejmě také postarat, aby negativní dopady související s touto válečnou krizí byly na naše občany co nejmenší. Dá se na to ovšem dívat i šířeji. Řada Ukrajinců se po válce chce vrátit zpátky, někteří u nás ale najdou trvalý domov.
Jak konkrétně pomáhá Vaše ministerstvo? Narážím na slova paní exministryně Dostálové, která v rozhovoru pro Události247 řekla, že „nechápe, jak jste v této situaci pasivní a nerozumí, na co čekáte.“…
V co nejkratší možné době jsem předložil návrh tezí nové podpory zaměřené na řešení ubytování lidí přicházejících z Ukrajiny. Navržené řešení je ve formě národního dotačního programu. Dotace pomohou rychleji zajistit naléhavé potřeby bydlení ukrajinských rodin v důstojných obytných prostorech.
S čím tento program počítá?
Tento náš připravovaný nový program počítá s dotacemi pro obce a kraje, a to například na rekonstrukce budov nebo jejich částí pro ubytování lidí prchajících před válkou.
Je ve „hře“ nákup modulárních staveb či obytných buněk?
Na tuto možnost se připravujeme. Ale to až za předpokladu, že situace bude skutečně velmi vážná. Půjde tedy o využití jak existujících prostor, tak o jejich rozšíření. Program chceme spustit co nejdříve s tím, že bude samozřejmě možné uplatňovat náklady zpětně od momentu začátku Putinovy agrese. Řada samospráv už se totiž k rychlým rekonstrukcím a přestavbám uchýlila.
Z jakých informací vycházíte?
Zásadní jsou pro nás informace ministerstva vnitra s odhadem celkových potřebných kapacit trvalejšího typu. Důležité jsou pro nás též zprávy, které mám od partnerů z regionů i jednotlivých hejtmanů, se kterými upřesňujeme parametry programu. Chceme připravit promyšlený, fungující a udržitelný program se správným cílením, než spustit nějaký nefunkční paskvil. Takových jsme byli svědky v prvních fázích covidu až příliš často.