Vláda i přes protesty části veřejnosti schválila pandemický zákon. Ale bude vůbec k něčemu, když ho lidé odmítají respektovat?
Ve čtvrtek přibylo 37 662 nových případů onemocnění koronavirem. Aktuální vlna omikronu by měla podle odborníků kulminovat v polovině února. Křivka nakažených však bude klesat velmi postupně. Co bude pak? Nejen na to jsme se ptali profesora Petra Pazdiory.
Kdy přijde další vlna omikronu?
Je velmi těžké odhadovat cirkulaci nových mutací, resp. variant. Věřím ale, že k další případné vlně dojde snad až na podzim.
Existuje možnost, že se objeví nová mutace, která nás vrátí třeba i do období indické delty?
Postupně se budou nepochybně objevovat další mutace, resp. varianty, ale jejich klinický ani epidemiologický potenciál se nedá dopředu odhadovat.
Jak vnímáte pandemický zákon, který část veřejnosti nepřijímá s nadšením?
Je logické, že se k připravovaným zákonům diskutuje. Důležité ale je, zda bude snaha pandemický zákon využít.
Co ale dělat, když nařízení lidé stejně nerespektují, jak je vymáhat?
Ti, co vymáhají dodržování zákonů, musí mít jednoznačnou podporu zákonodárců. Bez dodržování zákonů dochází k anarchii, která v této souvislosti vede nejen k ekonomickým, ale hlavně zdravotním dopadům.
Velká Británie i další země jdou spíše cestou rozvolňování, je to správné?
Každý stát se na základě aktuální epidemiologické situace a úrovně proočkovanosti rozhoduje sám, a to i při současném zvažování politickoekonomických dopadů.
Kdy přijde rozvolňování v České republice?
Současná vládní nařízení směřují už k rozvolňování. Zda je jeho načasování optimální, ukáže čas.